Haberler

Lisans Tamamlamada DGS Karmaşası Hakkında Bilgilendirme

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 58,061 defa okundu
Lisans Tamamlamada DGS Karmaşası Hakkında Bilgilendirme
Sağlık çalışanlarına lisans tamamlamada DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) şartı getirildiğine ve başvurunun bugün son olduğuna dair sahada çalışanlar arasında bir bilgi kirliliğinin olduğu tespit edilmiştir.

Durum ise şöyledir; 
Bilindiği gibi ÖSYM tarafından DGS’ye başvuru yapmak için verilen süre bugün dolmaktadır.  DGS ile lisans tamamlama, 19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, YÖK’ün sağlık çalışanları için uygulamaya koyduğu lisans tamamlamadan farklı bir uygulamadır.  
DGS Tüm ön lisansları programlarını kapsayan ve mezun olunan bölüme göre belirli lisans bölümlerine geçişin sağlandığı bir sınavdır. Ön lisans programlarından mezun veya halen öğrenci olanlar kılavuzdan tercih yaparak DGS sınavına girip başarılı olduktan sonra bitirdikleri bölümle ilgili lisans bölümüne kayıt yaptırabilmektedirler.
Fakat  19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, YÖK’ün sağlık çalışanları için uygulamaya koyduğu, mezun olanların başvurabildiği    ( geçen sene 19.11.2014’e kadar mezun olanların başvurabilmişti) ve sadece belirli üniversitelerde yapılan lisans tamamlama ise ayrı bir durumdur. 
Bu lisans tamamlama da  DGS’ye girmek şart olmayıp, başvuru sayısı açıklanan kontenjandan fazla olması durumunda diploma notuna göre bir yerleştirme yapılmaktadır. Söz konusu lisans tamamlama için hali hazırda bir ilan yayınlanmamıştır. Herhangi bir başvuru süreci başlamamıştır. YÖK’ten aldığımız bilgiye göre 2016-2017 sağlık personeli lisans tamamlama takvimi çalışmaları devam etmektedir. Konu ile ilgili gelişmeler YÖK’ün internet sitesinin duyurular kısmında takip edilebilir. 
Kısacası DGS ile 19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, YÖK’ün sağlık çalışanları için uygulamaya koyduğu  lisans tamamlama programları  birbirinden tamamen bağımsızdır ve farklıdır. Birbiriyle karıştırılmamalıdır. İsteyen sağlık çalışanları iki lisans tamamlamaya da başvurabilir. 
BURADA DİKKAT EDİLECEK HUSUS HEM DGS’Yİ KAZANIP LİSANS TAMAMLAMA HEM DE 19/11/2014 TARİH VE 6569 SAYILI KANUN'UN GEÇİCİ MADDE 69'U UYARINCA, YÖK’ÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN YAPTIĞI LİSANS TAMAMLAMANIN BİRLİKTE YAPILMASINA İZİN VERİLMEMESİDİR. ÇALIŞANLAR BÖYLE BİR İŞLEM YAPARLARSA HER İKİ HAKLARINDAN DA MAHRUM BIRAKILACAKLARDIR.