Haberler

Engelli İstihdamı Arttırılmalı ve Engelli Çalışanların Sorunları Çözülmeli

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 2,640 defa okundu
Engelli İstihdamı Arttırılmalı ve Engelli Çalışanların Sorunları Çözülmeli
10-16 Mayıs, “Engelliler Haftası”nı ne yazık ki engelli vatandaşlarımız ve engeli kamu çalışanlarımız birçok sorunla karşı karşıyadırlar.

Engelli vatandaşlarımızı toplumsal hayatın içinde yer almalarını kolaylaştıracak istihdamda devletimiz ne yazık ki henüz daha eksiğini kapamış değildir.

Kamuda istihdamda geçmiş yıllara bakıldığında gözle görülür bir düzelme vardır. Bugün kamuda 51 Bin 814 Engelli arkadaşımız devletin verdiği görevle milletimize hizmet etmektedir. Fakat Mart ayı itibariyle hala 11 Bin 317 engelli kontenjanı kamuda boştur.

Bize göre bu kamuya yakışmayan bir tablodur. Devlet engelli istihdamında öncü olmalıdır ki özel sektörü de bu konuda teşvik edebilsin.

Devleti yönetenler engelli istihdamı ve engellilerin topluma katılması, yaşantıların önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmelidir. Her şey de olduğu gibi bu konuda da yasal düzenleme yapmak yetmemekte fiilen uygulamaya geçirmek gerekmektedir.

Engelli istihdamının dışında kamuda engelli çalışanların çalışma yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemeler her kurumda titizlikle yapılmalıdır. Sorunlara duyarsız kalınmamalıdır.

Bugün engelli otoparkı birçok kurumda yoktur. Var olanlarda kurum girişine çok uzaktadır. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kendi kurum ve kuruluşlarında uygulamalıdır.

Kamuda görev yapan engelli çalışma arkadaşlarımızın hem rahat görev yapması hem de rahat hizmet alması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.  Engelli arkadaşlarımızın beklentisi budur. Yoksa Engelliler haftasında kamu çalışanı engelli arkadaşlarımızı birgün idari izinli sayarak mutlu etmiş olmazsınız. Yılın kalan günleri için neler yapabilirizin derdinde olursanız onları gerçek anlamda mutlu etmiş olursunuz.

Türk Sağlık –Sen olarak tüm bu beklentilerimizin gerçekleşmesi dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımızın 10-16 Mayıs, “Engelliler Haftası'nı kutluyoruz.