Haberler

Ek Zam Zaruridir, Kamu Çalışanları Rahat Bir Nefes Almalıdır.

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 480 defa okundu
Ek Zam Zaruridir, Kamu Çalışanları Rahat Bir Nefes Almalıdır.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kanal B’de canlı yayınlanan “Güncel” programına konuk oldu. Gündemdeki önemli gelişmeler ve kamu çalışanlarının sorunları hakkında görüşlerini ifade eden Kahveci, özellikle çalışanların alım gücünde ciddi azalma olduğuna dikkat çekti.

KAHVECİ: EK ZAM ZARURİ HALE GELMİŞTİR, KAMU ÇALIŞANLARI RAHAT BİR NEFES ALMALIDIR

 

Geçtiğimiz gün, ülke genelinde ve Ankara’da yapılan “ek zam” eylemiyle Sayın Cumhurbaşkanı’na mektup gönderdiğimizi söyleyen Genel Başkan, “kamu çalışanları artık biraz nefes almalı” diyerek şu şekilde devam etti:

 

“Kamu çalışanlarının alım gücü çok düştü ve ek zam artık bir zorunluluk haline geldi. Bizde buradan hareketle alanlara indik ve ek zam talebimizi Sayın Cumhurbaşkanı’na bir mektupla ilettik. Uzun zamandır ek zaman meselesini gündemde tutuyoruz. Dar ve sabit gelirliler zor durumda, rakamlar ortada, çalışanlara yapılan zamlar da ortada. Döviz düşüyor ama zamlar miras kaldı. Kamu çalışanları artık biraz nefes almalı. Bu değerlendirmeleri mektuba da yansıttık, ısrarımız devam edecek ek zam talebimiz sürecek. Verilecek zam piyasayı da biraz olsun rahatlatacaktır. Çalışanlar her geçen gün biraz daha kaybediyor. Yıl sonu itibariyle enflasyon farkı verilecek, doğal olarak çalışanlar yine kaybetmiş olacak. Ek zam memurlara ve emeklilere verilmelidir. Enflasyon farkı olmayan bir toplu sözleşmeye imza atan yetkili sendika var. Şimdi ise gelinen noktada ortada yoklar. Bu yüzden enflasyona dayalı bir ücret artışından vazgeçilmeli. Biz her zaman umudumuzu koruyoruz. Ek zam memurlara ve emeklilere verilmelidir. Toplu sözleşme masasında gerçekleşen enflasyon ile ilgili konuşsaydık, refah payı ve büyümeden pay alsaydık bunları yaşamazdık.”

 

KAHVECİ: SÖZLEŞMELİLER DERHAL KADROYA ALIMLALIDIR. 3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ BÜTÜN ÇALIŞANLARI KAPSAMALIDIR.

Siyasi partilerin seçim beyannamelerinde de yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi hakkında da görüşlerini ifade eden Kahveci, bütün kamu çalışanlarını kapsayan bir yasanın çıkartılması gerektiğinin altını çizerek şunları ifade etti;

“3600 ek gösterge ile ilgili bütün kamu çalışanlarını kapsayan güzel bir çalışma yaptık. Bu düzenleme yasalaşırsa kısmen zam talebimizi karşılayabilir. Sayın Konya milletvekili Mustafa Kalaycı TBMM’ye hazırladığımız teklifi sundu. Ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda bizim mücadelemiz devam ediyor. Umutlu bir bekleyiş var, umuyorum bütün kamu çalışanlarının faydalanacağı bir adım atılır. Sözleşmeli arkadaşlarımız da derhal kadroya geçirilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar umutlu bir beklenti içinde, bunlara da memur kadrosu verilecek yasal düzenleme derhal yapılmalıdır.  Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim. 4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Zorunlu olarak değil teşvikle insanları belli yerlere göndermeliyiz. Bu konuda adımlar atılmalı sorunlar çözülmelidir.”

 

KAHVECİ: MEB’İN TEMYİZ DİLEKÇESİ TAM BİR FECAAT! ARTIK ANDIMIZ OKULLARA GERİ DÖNSÜN

MEB yetkililerinin andımız konusunda hazırladıkları temyiz dilekçesinin tam bir skandal olduğunu belirten Kahveci, “Andımız bir an önce okullarımızda okutulsun” diyerek görüşlerini ifade etti:

“Andımızla ilgili konuda biz tarafız. Çözüm sürecine kurban edilen Andımız kaldırılmıştı. Mahkemeye gittik. Danıştay karar verdi. MEB’in temyiz dilekçesi tam bir fecaat. Yetkililere buradan sormak lazım;  kalemi elinize alıp nasıl yazabildiniz o satırları! Türklerin ulus bilincine en son ulaşan toplum olduğunu hangi bilgiyle söyleyebilirsiniz? Tarihteki Türk devletlerini hiç mi görmediniz, duymadınız? Bunu kabul etmek mümkün değil. MEB bu itiraz dilekçesini geri alsın Andımız okullarımızda okutulsun”