Haberler

Türkiye Kamu-Sen Türkmen Aileye Sahip Çıktı

/ Türkiye Kamu-Sen Yazdır
Bu haber 48,250 defa okundu
Türkiye Kamu-Sen Türkmen Aileye Sahip Çıktı
Irak'ta yaşanan olaylar nedeniyle evlerini terk ederek Türkiye'ye gelen, yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle ana haber bültenlerinde yer bulan ve küçücük bir dairede 15 nüfusla hayatlarını devam ettirme gayretinde olan Türkmen ailesine Türkiye Kamu-Sen sahip çıktı.

 Türkiye Kamu-Sen genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,  Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Genç ve Ümit Turhan'la  ziyaret ettiğimiz Türkmen kardeşlerimiz Türkiye Kamu-Sen ailesini coşku ve sevinçle karşıladı.

 
KONCUK: TÜRK MİLLETİ KAN KARDEŞLERİ OLAN TÜRKMENLERE SAHİP ÇIKMALIDIR
 
Türkiye Kamu-Sen'in her alanda olduğu gibi milli hassasiyetler noktasında da üzerine düşeni yapma gayretinde olduğunu belirten Genel Başkanımız İsmail Koncuk, "Türk milleti Türkmen kardeşlerine sahip çıkmalıdır" dedi. Koncuk, " Coğrafyamızda yaşanan hoş olmayan olaylar ve bilhassa İslam dünyasında Suriye'de, Irak'ta yaşanan ve canımızı acıtan olaylar sonrasında birçok sığınmacı Türkiye'ye geldi. Tabii Türkmenler bizim için ayrı değerlendirilmeli. Elbette ırkı, etnik kökeni ne olursa olsun ülkemiz bütün sığınmacılara kucak açmalıdır ama Irak'ta ve Suriye'de yaşayan Türkmenlerin en az bu coğrafyada, Anadolu'da yaşayan diğer vatandaşlarımız kadar yaşama hakları vardır. Telafer'de, Musul'da, Kerkük'te yaşayan bu insanlar bizim akrabalarımız, kan kardeşlerimizdir, din kardeşlerimizdir. Daha düne kadar bu insanlarla aynı vatan coğrafyasındayken sınırların yeniden çizilmesiyle beraber bu kardeşlerimiz Anadolu coğrafyasının dışında kalmanın bedelini canlarıyla mallarıyla ödüyorlar bugün.
 
Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bugün, hem bu ailemizin durumu dikkat çekmek, hem de Türkmen kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirmek amacıyla buradayız.
 
Devletimizin, sağlık kuruluşlarımızın bu kardeşlerimize el uzatması gerekirken hiç kimsenin ulaşmadığını, Kızılay'ın birkaç defa yemek getirdiğini daha sonrasında düzenli bir yardım yapmadığını duyuyoruz. Bu insanların çalışma izinleri yok ve bir yerde çalışma imkanı dahi bulamıyorlar. Bu insanlar bu şartlar altında ne yapacaklar? Küçücük çocuklarıyla gayri sıhhi bir ortamda 15 Türkmen kardeşimiz kalıyor. Ben buradan ülkeyi yönetenlere ve vatandaşlarımıza, Türkmen kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün sığınmacılara yardım yapılması gerektiğinin altını çiziyoruz.
 
Türkmen kardeşlerimize yönelik yeni bir hassasiyet oluşmasını sağlamak amacıyla bugün burada kendilerini ziyaret ettik. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak elimizden gelen yardımı yapacağız ama esas olan yetkililerin organize bir biçimde bu yardımların devamlılığını sağlamasıdır. Biz bu kardeşlerimize bizden ne istersiniz dedik ama Türk milletinin karakteristik özelliği olan bir şey talep etmeme örneğini bize gösterdiler. Türk milleti gururlu bir millettir. Bu bağlamda, tüm illerimizde sayılarının kaç olduğunu bile bilmediğimiz Türkmen kardeşlerimizi kendi kaderine terk etme sorumsuzluğunu Türk milleti yapmamalıdır ve kardeşlerine sahip çıkmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu insanlara, kardeşlerine sahip çıkmalıdır." dedi.
 
HASSAN: BİZE BÜYÜK HOŞLUKLAR GETİRDİNİZ
 
Türkmen ailesi adına konuşan baba Abdülkadir Hassan ise, Türkiye Kamu-Sen'in ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirirken duygularını gizleyemedi. Hassan, "Sağ olun var olun, ben hepinize çok teşekkür ederim. Bugün bizi çok mutlu ettiniz, cümlenizden Allah razı olsun, bize çok büyük hoşluklar getirdiniz" dedi.
 
Türkmen ailesinin reisi Abdülkadir Hassan Genel başkanımız İsmail Koncuk'a bir defter vererek bugünün anısına duygu ve düşüncelerini yazmasını istedi. Genel Başkan Koncuk deftere düştüğü notta; "Abdülkadir kardeşim Türkiye'ye hoş geldiniz, korkmayın bizler sizinle beraberiz, Allah yardımcınız olsun." diyerek "Türkiye Kamu-Sen'in desteği her zaman sizin yanınızdadır" dedi.