Haberler

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83. Yılı

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 2,832 defa okundu
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83. Yılı
5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınlarımıza tanınan seçme ve seçilme hakkının 82. Yıldönümü nedeniyle Genel Başkanımız Önder Kahveci’nin yayınlamış olduğu mesajdır:

“İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?'

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınları geri plana itmek gibi bir anlayışın tersliğine dikkat çeken bu güzel veciz söz toplumsal ilerlemenin birlikte yapılacağını nede güzel ifade etmektedir.  Toplumsal hayatta da, siyasal hayatta da ve çalışma hayatında da bu böyledir. 

Bundan tam 83 yıl önce bugün demokrasi havarisi kesilen Avrupa Ülkelerinde bile yokken “olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi Türk Kadınına verilen değerin en önemli göstergesidir. 

Fakat kadınlarımızın çalışma hayatında ayrımcılığa uğradığı, sokaklarda kadın oldukları için cinayetlere kurban gittiği bir dönemde Atatürk’ün verdiği bu değer ve kıymetin hala yeterince  idrak edilememiş olmasında üzüntü vericidir. 

Bu düşünceler ışığında Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 82. yılını kutlarken, Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği bu anlamlı günde kadın haklarının her geçen gün iyileştirilmesi ve sorunlarının çözülmesini temenni ediyorum.