Haberler

Trabzon Şube Başkan Yardımcımız Dr. Hasan Eraydın'a Silahlı Tehdit Yapıldı.

/ Trabzon Yazdır
Bu haber 25,696 defa okundu
Trabzon Şube Başkan Yardımcımız Dr. Hasan Eraydın'a Silahlı Tehdit Yapıldı.
Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı.

Basın açıklamasına Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Coşkun Dilber,Türk Tabipler Birliği Merkezi Konseyinden Dr.Filiz Ünal, Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr.Ahmet Rıza Güner,Türk Ulaşım Sen Başkanı Necati Aydoğdu, Trahed Başkan Yrd.Dr.Burhan Yılmaz,Sayed Trabzon Temsilcisi Filiz Demirel Yavuz ile sendikalarımızın yönetim kurulu üyeleri ve üyelerimiz katıldı.    
Değerli basın mensupları, değerli sağlık çalışanları
Yıllardan beri sağlık çalışanlarına yapılan darp, şiddet, fiili ve sözlü saldırıları lanetliyoruz, kınıyoruz, telin ediyoruz, ancak ne yazık ki toplumda istenen farkındalık bir türlü oluşmadığı gibi sağlık hizmeti gibi kutsal bir hizmeti yapmaya çalışan sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırılar da hız kesmeden devam ediyor.
Bu saldırılar birgün Hastanelerin acil servislerinde, öbürgün 112 Acil ambulanslarında, sonrasında Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleşmektedir. Onlarca arkadaşımız ilimizde, yüzlercesi ülke genelinde şiddete uğramaya devam ediyor. Kısaca şiddet artarak devam ediyor
Şimdi de dün akşam saat;16.00 civarında Ortahisar İlçemize bağlı Boztepe Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Aile Hekimi Dr. Hasan Eraydın’a görev yaptığı merkezin ofisinde, aynı mahallede bulunan bir eczanede çalışan kalfa tarafından silah gösterilerek tehdit yapılmıştır. Karşısında hasta beklerken bir anda silahlı saldırganla karşı karşıya kalan doktor bey, tecrübesi ve sakin tutumu sonucu çalışanların, hasta ve hasta yakınlarının herhangibir zarar görmemesi açısından bir boşluk anında hemen 155’i arayarak polislerin olay mahalline gelmesini sağlamıştır. Bu sayede de gelişebilecek daha büyük bir olayın oluşmasının önüne geçmiştir. 
Saldırıya uğrayan hekim arkadaşımız ömrünü sivil toplum örgütlerinde, eğitim faaliyetlerinde geçirmiş, daha önce aile hekimleri federasyonu genel başkanı, aile hekimleri derneği Trabzon şube başkanlığı görevlerini yürütmüş ve halen Türk Sağlık Sen’dikamızın başkan yardımcılığı görevini yürütmekte olup şehrimizde sevilen ve takdir gören hekimlerimizdendir. 
Daha önce birçok hekim arkadaşımız tedavilerini yaptığı hasta yakınları tarafından yapılan menfur saldırılar sonucu hayatlarını kaybettikleri düşünüldüğünde Dr.Hasan Bey’in bugün karşılaştığı bu saldırıdan herhangibir yara almadan kurtulmuş olması sevindiricidir. Değerli hekim kardeşimize geçmiş olsun diyoruz.
Sağlıkta üst üste yaşanan şiddet olayları sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarını tükenme noktasına gelmiştir. Şifa veren eller sizlerden anlayış bekliyoruz. Zira,silahların, bıçakların ve tehditlerin gölgesinde sağlık hizmeti verilemez.
Değerli basın mensupları, 
Ülkemizde bir hekimin yetişmesi kolay değildir. Yıllarca binbir emek ve zahmetle Tıp Fakültelerinde ömür tüketerek hekim olan arkadaşlarımızı, akıl tutulması yaşayan saldırgan ruhlu insanların saldırılarına kurban edemeyiz. Halkımızı sabırlı, sakin ve aklıselim olmaya davet ediyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının güvenlikten yoksun ve her türlü saldırıya açık bir şekilde sağlık kurumlarında çalıyor olmalarını da asla kabul etmiyoruz. Biz basın açıklaması yapmaktan yorulmayacağız, cezaların caydırıcı olması bakımından şiddet yasasının çıkması için elimizden gelen her türlü mücadeleyi de yapacağız. 
Valilik, Halk Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığının bu hadisede taraf olmasını bekliyor, Aile Sağlığı Merkezinde Dr.Hasan Bey’in ofisine silahlı bir şekilde girerek meskun mahale saldırı ve hürriyeti kısıtlama fiillerinde bulunan saldırganın da adaletten gereken cezayı almasını bekliyoruz.
Kendilerine sağlık hizmet veren sağlık çalışanları olan hekimlerimize, hemşirelerimize, toplum sağlığı memurlarımıza, acil tıp teknisyenlerimize kısaca tüm sağlık çalışanlarına karşı halkımızın daha anlayışlı,sabırlı ve koruyucu olmalarını bekliyoruz.Çünkü bu insanlar sizlerin ve bizlerine evlatlarıdır.Şiddeti şiddetle kınıyoruz.Saygılarımla  26.03.2016


                                    Mustafa Serdar
                                Türk Sağlık Sen Şube Başkanı


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı. Atatürk Alanında yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar yaptı.