Sağlık çalışanlarından hak talebi

Sağlık çalışanlarından hak talebi
ürkiye Kamu Sen İl Başkanı ve Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, diğer tüm kamu çalışanlarına tanınan hakların sağlık çalışanlarına sağlanmadığını belirterek, “Ya esnek mesai, ya da emeklerimizin karşılığını talep ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamuda mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendiğini, bu konuda valilere yetki verildiğini hatırlatan Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, sağlık çalışanlarının bu düzenlemenin dışında tutulduğunu belirtti.

“HAK VERİLMEYİP, EMEĞİN GÖZ ARDI EDİLDİĞİ BİR ÇALIŞMA DÜZENİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Yıllık izinleri durdurulan sağlık çalışanlarının görüldüğü kadarıyla kamu otoriteleri tarafından bu düzenlemeye dahil edilmediğini söyleyen Başkan Bozkurt, “Halbuki sağlık çalışanlarının dinlenmeye en fazla ihtiyaç duyan kesim oldukları aşikardır. Salgınla kahramanca mücadele yürüten çalışanların dinlenme ihtiyacı da mutlaka gündeme alınmalı, mesai saatleri buna göre ayarlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının hizmetine ihtiyaç duyulduğu bir dönemdeyiz denilmekte ise ona göre esnek mesaiden mahrum kalınan süreler sağlık çalışanlarına nöbet ücreti olarak ödenmeli veya bu çalışmalar bir ikramiye tarzında ödeme planı ile ücretlendirilmelidir. Hak verilmeyip, emeğin göz ardı edildiği bir çalışma düzenini sürdürebilmek sağlık çalışanları açısından mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

“ALKIŞ VEYA TEBRİKLE DEĞİL İCRAATLA BUNU GÖSTERMELİDİR“

“Çalışanların ya dinlenme haklar verilmeli ya da bu emeklerinin karşılığı ödenmelidir. Mesele bu kadar basittir” diyen Bozkurt, son olarak şunları kaydetti:

“İzin yok, Esnek Mesai yok, Dinlenme yok, alın terinin karşılığı yok denilerek nereye varılacaktır? Bunlar yoksa sağlık çalışanları için var olanın tarifi tükenmişlik sendromu, kırgınlık, kızgınlık ve bıkkınlıktır. Sağlık Bakanlığı personeline sahip çıkmalıdır. Çalışanını temel önceliği haline getirmelidir. Alkış veya tebrikle değil icraatla bunu göstermelidir.“07.12.2020

Haber Resimleri