Memur maaşları yeniden düzenlensin

Memur maaşları yeniden düzenlensin

Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, salgının ekonomik etkilerinin telafi edilmesi için memur maaşlarının bütçede yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

TBMM’de yaşanacak bütçe maratonu ile birlikte “Memur Paketi” hazırlanmasını istediklerini belirten Bozkurt, bu paketle memurların yaşadığı ekonomik sıkıntıları giderecek bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Salgında kamu görevlilerinin hizmetleriyle gönülleri fethettiğini ve bu dönemde elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak girişim beklediklerini ifade eden Bozkurt, “Bilindiği gibi memur ve emeklilerin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin maaş artışları 2019 Ağustos’unda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde belirlenmiştir. Dolayısıyla maaş artışları tespit edilirken Covid-19 salgınının etkileri hesaba katılmamıştır. Şu anda bile resmi enflasyon yüzde 11,9 iken 2020 yılı için memur maaşlarına yapılan zam, enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 9,98’de kalmıştır. Dolayısıyla, bir taraftan salgınla mücadele eden kamu çalışanlarımız bir taraftan da yoklukla, ekonomik zorluklarla mücadele etmektedir” dedi.

ELLE TUTULUR İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ

“TBMM’de bir ‘Memur Paketi’ hazırlanmasını istiyoruz” diyen Bozkurt, “Bütün rakamlar ortadayken memur ve emeklileri 2021 yılında yüzde 3+3 maaş zammına mahkûm etmek, salgın döneminin kahramanlarına vurulacak en büyük darbe olacaktır. Devletin alacaklarına yüzde 9,11 zam yaparken maaşlara yüzde 6,1 artış öngörmesi kabul edilemez, hakkaniyetle de bağdaşmaz. Gerek Merkezi Yönetim Bütçesi gerekse diğer kanunlarla gelir dağılımını iyileştirmek, çalışanların yaşadığı sıkıntıyı gidermek TBMM’nin elindedir. Bütün bu gelişmeler karşısında yakında başlayacak bütçe maratonu ile birlikte TBMM’de bir “Memur Paketi” hazırlanmasını istiyoruz. Bu paketle, yaşadığımız ekonomik sıkıntıları giderecek bir düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Salgının bozduğu çalışan bütçesinin iyileştirilmesi, elektrik, doğalgaz, gıda, ulaşım gibi harcama kalemlerinde dar ve sabit gelirlileri ekonomik uçuruma sürükleyen zamların yükünün hafifletilmesi en büyük arzumuzdur. TBMM ve milletvekillerimizden bütçede yapılacak bir düzenleme ile memur sorunlarını çözecek, bu olağanüstü salgın günlerinde fedakar hizmetleriyle gönülleri fetheden kamu çalışanlarına elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak bir girişim beklemekteyiz” diye konuştu.03.12.2020

Haber Resimleri