Haklı İsyanı Şanlı Mücadeleye Dönüştürüyoruz

Haklı İsyanı Şanlı Mücadeleye Dönüştürüyoruz
Emeğine Ekmeğine sahip çık sloganıyla başlattığımız imza kampanyamız için şube başkanımız bir basın açıklaması yaptı

Değerli Basın Mensupları;

Türk Sağlık-Sen olarak Türkiye genelinde döner sermayelerin arttırılması ve kat sayılarının değiştirilmesi ile ilgili Türkiye genelinde başlatmış olduğumuz dilekçe kampanyamızı bugün Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube olarak toplamış olduğumuz yaklaşık 5 Bin dilekçeyi, Türk Sağlık-Sen Genel Merkezine göndereceğiz. Sağlık çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği, döner sermayelerin ve kat sayılarının değiştirilmesinin sağlıkçılar açısından çok önemli olduğunu dilekçe kampanyasına göstermiş oldukları yoğun taleplerinde görülmektedir. Bu haklı talepleri karşısında Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı’na ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Türkiye genelinde toplanan dilekçelerle Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından verilecektir. Yaklaşık 500 Bin sağlık çalışanının gözü kulağı çıkacak olan bu habere kilitlenmiştir.

Performansa Göre Dağıtılan Döner Sermaye Ek Ödemelerinde geçen yıllara göre bir artış olmadığı gibi birçok kurumda düşüş yaşanmıştır. Hâlbuki malum-sen toplu sözleşmede attığı imzalarla ek ödemelerinde 200- 600 TL arasında bir artış yaşanacağını iddia ediyor, bunu da her yerde kazanım diye pazarlamaya çalışıyordu. Fakat 2016 gelince tüm sağlık çalışanları gördü ki artmak şöyle dursun döner sermayeler daha da azaldı. Yok, olma noktasına geldi. Bu durum karşısında şimdi ne söyleyecekler merak ediyoruz.

Çalıştıkça artması gereken döner sermaye ne hikmetse tersine dönmüştür. İş yoğunluğunun her geçen gün arttığı muayene ve ameliyat sayılarının bir yılda milyona yakın artış gösterdiği hastanelerimizde çalışanın alın teri olan performans ödemesi ise sıfıra doğru gerilemiştir.

Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık ek ödemeyi sabitlemeye dayalı bir sistem halini aldı. Sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları döner sermayeleri mumla arar oldu. Artan enflasyon oranları ve beceriksiz yetkilendirilmiş sendikanın toplu sözleşme komedisi ile birlikte, döner sermaye ödemelerindeki reel düşüşler, artık aile bütçesini sarsar bir duruma gelmiştir.

Durum böylesine vahim bir hal almışken verdikleri her müjdenin içi boş çıkan malum-sen ise ortalıkta gözükmemekte, Toplu Sözleşmede hastane birliği bünyesinde yüzde 50 döner sermaye tavanı değiştirilmeden, döner sermayeden dağıtılacak üst limit yüzde 50'den yüzde 65'e çıkarılmasıyla döner sermayede sorun tamamen çözüldü diye  açıklama yapıp övdükleri yazının bugün çalışanı mağdur ettiğini dile getirerek iptalini istemek gibi tuhaf açıklamalar yapmaktadırlar.

Hesap ve kitap işlerinden anlamadıklarını toplu sözleşmelerden biliyoruz. Bu yaptıkları ile de sağlık çalışanlarının hallerinden zerre kadar anlamadıkları, onların sorunlarına fizan kadar uzakta olduklarını da görmüş olduk. Umarız sağlık çalışanları da onların bu tutumlarını ve neler yaptıklarına göre değerlendirmelerini yaparlar ve kırmızı kartı bu malum sendikaya gösterirler.

 

 

Kıymetli Basın Mensupları;

Bu haliyle döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için haklı bir isyanını adı olmuştur. Yandaşın sessizliği ve kabullenişi, hastanenin ödemesi, hazinenin kesintisi, Bakanlığın düzenlemeleri ile ekmeğinin ve emeğinin elinden alınmasına tepkilidir. Bu sorun derhal çözülmeli sağlık çalışanının hakkı teslim edilmelidir. Çözüm zorda değildir, gayet basittir

Diğer tüm memurlarda olduğu gibi sabit ek ödeme genel bütçeden ödenmelidir.

Döner sermayeden maaş alan tüm çalışanların maaşları genel bütçeden verilmelidir.

Döner sermaye ödemelerinde birinci öncelik çalışanın alın teri olmalı ve döner sermayeleri arttırılmalıdır.

Hazine payı kaldırılmalı, bakanlık merkezinin alacağı pay düşürülmeli, idarelerin keyfi kesintilerine son verilmelidir.

Taleplerimizin hayat bulması, Haklı isyanını şanlı bir mücadeleye dönüştürmek isteyen tüm sağlık çalışanları adına döner sermayemize sahip çıkmak için dilekçe kampanyamızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Tüm sağlık çalışanları için vakit artık mücadele vakti zaman bu soruna karşı hep birlikte mücadele ederek çözüm sağlama dönemidir. Yandaş sendikanın masada sattığı döner sermayelerimizi yine Türk Sağlık Sen olarak mücadelemizi sonuna kadar yapacağımızı bu dilekçe kampanyasıyla da göstermiş bulunmaktayız. Peki, yandaş sarı sendika neden ortalıkta yok. Sağlık çalışanları bu kadar sıkıntı yaşarken müjdeler üstüne müjde verenler bugün hastanelerde sıfıra düşen döner sermayeler için neden ortalıkta yoklar. Buradan kendilerine soruyoruz. Toplu Sözleşme de attığınız imza ile binlerce sağlık çalışanını emeğini masada bıraktınız. Yaptıklarınız açığa çıkınca da şimdi yeni metotlar geliştirip özellikle mayıs ayı sendikaların yetki döneminde sağlık çalışanlarını üye yapmak için her türlü baskı yalan, vaat ve asli görevini unutan idarecilerle çalışanın üzerinde baskı kurup yıldırma politikasıyla yandaş sendikaya üye yapılmaktadır. Buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz. Bazı hastanelere atamış olduğunuz idarecilerin asli görevini unutup anlamadıkları sendika işlerine karışmaları kraldan çok kralcı olmalarını, yapması gereken görevlerini aksattığını ve ellerinde sendika formlarıyla çalışanları sendika değiştirmeleri konusunda adeta canından bezdirdiklerini, sağlık çalışanları tarafından bizlere iletilmektedir. Bu şikâyetlerin Sağlık Bakanlığı tarafından bu konularla ilgili tarafsız bir komisyon kurulmasını tüm sağlık çalışanlarının talebi olarak dikkate alınmasını istiyoruz. Kısacası sağlık hizmetlerinde görev alan doktorumuzdan hemşiresine, ebemizden sağlık memurumuza sağlık teknisyenine, teknik personelden, memura, hizmetli arkadaşlara kadar her birinin sorunu ve sıkıntısı vardır. Çalışanlar böyle bir durumda iken ne yazık ki bakanlık tarafından çalışan memnuniyeti hiçe sayılmakta, çalışanların talepleri ise sürekli ötelenmektedir. Sağlık çalışanları yapılacak, edilecek gibi ucu sonu belli olmayan sözlerden, kendilerinin umursanmamasından usanmışlardır. Sabır taşları çatlamış, tahammül bardakları dolup taşmıştır.

Sonuç itibariyle Türk Sağlık Sen olarak verdiğimiz mücadeleye ve dilekçe kampanyamıza katılarak attığınız imzayla bu mücadeleye ortak olan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor. Saygılar sunuyorum.        

                                                                                              Şenol ATICI

                                                                        Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı

 

Haber Resimleri