Haberler

Stratejik Personele Tayin Hakkında Kısıtlama Kabul Edilemez

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 21,816 defa okundu
Stratejik Personele Tayin Hakkında Kısıtlama Kabul Edilemez
Danıştay’ın Atama ve Nakil yönetmeliğinde yer alan ve eşi özelde çalışan stratejik personelin (Doktor,Diş hekimi, Eczacı) eş durumundan tayin hakkından faydalanmasını engelleyen hükmü iptal etmesinin ardından Bakanlık yönetmelik değişikliği yaptı.

03.06.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan  Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişikliğinde aşağıdaki düzenleme yer aldıı:  
"26/3/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 20 nci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Ancak, sosyal güvenlik pirim ödeme gün sayısı stratejik personel bakımından iki katı olarak uygulanır ve stratejik personelin atanma talep ettiği yerin 5 ve 6.ncı hizmet bölgesi veya  c ve d hizmet gurubu il olması şarttır."
Bu düzenleme ile eşi özelde çalışan stratejik personelin atanma istedikleri yerde özelde çalışan eşinin  1440 gün prim ödeme şartı yanında atanma talep edilen yerin 5. ve 6. Bölge ya da c ve d hzmet gurubu il olması şartı getirildi.

Eş Durumu Tayininde Şartların Ağırlaştırılması Ve Yeni Setler Çekilmesi Kabul Edilemez
Söz konusu düzenleme ile ilgili bir değerlenndirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Danıştay’ın kararı sonrası eşi özelde çalışan stratejik  personele (doktor,dişhekimi ve eczacı) eş durumundan tayinin önündeki engel kaldırılmıştı. Bakanlık ise yayınladığı yönetmelik değişikliği ile tayin yapamazlar hükmü yerine şartları çok ağırlaştırarak   tayinlere başka bir set çekmiş oluyor. Eşi özelde çalışanlar için 720 gün olan sigortalılık süresini 1440 güne çıkarıyor. Sadece belli bölgelere tayin hakkı veriyor. Benim istediğim yerde çalışabilirsiniz eşinin de orada çalışıyorsa o zaman tayin olabilirsiniz diyor.  Bu bir anlamda Yüksek Mahkemenin kararını da boşa çıkarmak gibidir.' dedi. 

Konu ile ilgili hukuki süreci başlatacaklarını kaydeden Genel Başkan Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Eş durumundan tayinde stratejik personele Danıştay yasak olmaz derken bakanlık yeni düzenleme ile tayinin çok zor şartlara bağlıyor. Bu düzenlemede yüksek mahkemeden dönecektir. Anayasanın eşitlik, ailenin korunması gibi temel haklara açıkça aykırıdır. Sendika olarak bu konuda gerekli değerlendirmeleri yaparak hukuki sürecide başlatacağız.