Haberler

Staj Sigortasındaki Tereddütler İle İlgili SGK’ya Başvurduk

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 23,992 defa okundu
Staj Sigortasındaki Tereddütler İle İlgili SGK’ya Başvurduk
Son zamanlarda özellikle sosyal medyada 5 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan Sosyal Sigorta işlemleri yönetmeliğinde değişik sonrasında staj sürelerinin emeklilik yaşı ve süresine dahil edildiği ile ilgili haber, yazı, yorumlar ve dilekçeler bile yayınlanmıştır.

Bu konudaki tereddütlerin giderilmesi ve çalışanların daha kesin ve sağlıklı bir bilgilendirme amacıyla sendikamız tarafından SGK’ya bir başvuru yapılarak tereddütlerin giderilmesi istendi.

Sendikamız tarafından yapılan başvuruda başlangıç tarihinde esas alınan sigorta türünün uzun vadeli sigortalılık başlangıcının veya kısa vadeli sigortalılık başlangıcının olduğu konusunda tereddütlerin bulunduğuna dikkat çekildi. Başvuruda öğretime başlangıç tarihinin uzun vadeli sigortalılığın başlangıç tarihi olup olmadığı, bu sürelerin borçlanma suretiyle prime esas kazanç olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği de soruldu.

Başvuruda ayrıca, soruna anlaşılır bir cevap alınabilmesi açısında örneğin Eylül 2004 tarihide Sağlık Meslek Lisesine başlayan bir kişi Ocak 2008’de kadrolu memur olarak atanmış ve hala çalışıyorsa bu sağlık memurunun uzun vadeli sigortalılık başlangıç tarihinin ve prim gün sayısının ne olduğu; emeklilik süresi ve yaşının belirlenmesinde staj tarihi olan 2004 yılının mı yoksa işe başlayış tarihi olan 2008 yılının mı esas alınacağı soruldu.

Türk Sağlık-Sen olarak üyelerimize  tavsiyemiz; SGK’nın bu konudaki net açıklamasının ardından başvuru dahil olmak üzere gerekli işlemleri başlatmalıdır. Sendikamıza SGK tarafından verilecek cevap kamuoyu ile paylaşılacaktır.