Haberler

Şiddet Hız Kesmiyor, Saldırı Devam Ediyor.

/ Trabzon Yazdır
Bu haber 47,761 defa okundu
Şiddet Hız Kesmiyor, Saldırı Devam Ediyor.

 Acil Tıp Teknisyeni Üyemiz Karakolda Hastanın Tekmeli Saldırısına Uğradı

 

Değerli Basın mensupları, değerli sağlık çalışanları

            İlimizde ve ülke genelinde toplumun her alanında yaşanan şiddet hız kesmeden devam ediyor.  Bilindiği üzere ülkemizde yakın tarihlerde birçok çalışan şiddet mağduru olmuştur. Bu şiddet sonucunda sakat kalan ve hayatını kaybedenler olmuştur. Bu şiddet sonucunda önceki yıllarda Giresun’da Uzman Dr.Ali Menekşe, İstanbul’da Prof.Dr.Göksel Kalaycıoğlu ve son olarak ta 17 Nisan 2012 de Dr.Ersin Arslan Gaziantep’te hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybetmişlerdir.

            Onca basın açıklamamıza rağmen ülke genelinde olduğu gibi ilimizde ne yazık ki saymakla bitmeyecek kadar şiddet vakası yaşanmış, yaşanmaktadır.

            İşte bunlardan birisi de 7 Mart Cumartesi günü saat 17.54 civarında ilimiz merkezinde yaşanmıştır. Merkez 3 Nolu 112 ASHİ ne ait ambulans Gülbaharhatun Karakoluna bir hasta için çağrılmıştır. Karakola intikal eden ve hastayı ambulans ile hastaneye taşımak isteyen ambulans görevlisi Acil Tıp Teknisyeni Üyemiz Burcu Kanbal Dalkılıç’a ilgili hasta tarafından tekme atılmıştır. Tekme darbesi ile yere yığılan sağlık çalışanı arkadaşımız Numune Hastanesine kaldırılarak buradaki tedavisinin ardından taburcu edilerek evinde istirahat halindedir. Fiili saldırıya uğrayan ve hamile olan Acil Tıp Teknisyeni Burcu Dalkılıç’a öncelikle geçmiş olsun diyoruz.

İnsanlara sağlık hizmeti götürmek için sağlığını hiçe sayarak ambulans üzerinde hizmet sunmaya çalışan sağlık çalışanlarına, acil servis çalışanlarına, hastane çalışanlarına kısaca tüm sağlık çalışanlarına toplumun her bireyi saygı göstermesi gerekirken şiddet uygulaması kabul edilemezdir.

            Değerli sağlık çalışanları,

            Ülkemizde Sağlık hizmetlerini sunmak son derece zor ve risklidir. Hastalar ve yakınları adeta sağlık çalışanlarına ve özellikle de ambulans çalışanlarına karşı şiddet uygulamaktan biran bile tereddüt etmemektedir.

            Ancak, burada üzücü olan şudur ki saldırının karakol içerisinde gerçekleşmesidir. Bu hususun da Valilik tarafından soruşturulması ve ihmali olanların da hesabını vermeleri gerekir.

            Sağlık bakanlığının artık ambulanslarda da güvenlik görevlisi çalıştırmasının zamanı gelmiştir. Zira, sağlık çalışanlarının can güvenliği kalmamıştır.

Bu olayda sevindirici olan şudur ki can kaybı yaşanmamıştır. Bu vesileyle saldırı sonucunda darpedilen Acil Tıp Teknisyeni arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileğimizle şifa dileriz.

Kendisi 9 haftalık hamile olup, Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde yapılan bugünkü muayenesinde düşük riskinin devam ettiği gerekçesiyle hekim tarafından 10 gün daha kesin yatak istirahatı verilmiştir.

Değerli üyemize her türlü hukuki hizmet verilecektir.

Ayrıca iki gün önce Of ilçesinde trafik kazası geçiren ambulans ekibine de geçmiş olsun dileğimizle şifa dileriz.

Türk Sağlık Sen olarak toplumu sakinliğe, sizlere sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarına ise saygı göstermeye ve yardımcı olmaya davet ediyoruz

Açıklamamıza katılımınız nedeniyle teşekkür ederiz. 09.03.2015

 

                                                                                     Mustafa SERDAR

                                                                                                    Türk Sağlık Sen Şube Başkanı


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...