Haberler

SGK’dan Açıklama: Staj Süresi Emeklilik Yaşı ve Süresine Sayılmaz

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 14,145 defa okundu
SGK’dan Açıklama: Staj Süresi Emeklilik Yaşı ve Süresine Sayılmaz
Son zamanlarda özellikle sosyal medyada 5 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan Sosyal Sigorta işlemleri yönetmeliğinde değişik sonrasında staj sürelerinin emeklilik yaşı ve süresine dahil edildiği ile ilgili haber, yazı, yorumlar yayınlanmıştı. Bazı sendikalar dilekçe dağıtmaya başlamıştı.

Türk Sağlık-Sen olarak bizde SGK’ya başvuru yapı tereddütlerin giderilmesini istemiştik. Üyelerimizi bu konuda uyarmıştık.

SGK’da çağrımız karşılık buldu. Kurum bu konuda bir açıklama yayınlayarak söz konusu yönetmelik değişikliğinden sonra staj sürelerinin emeklilik yaşı ve süresine dahil edildiği ile ilgili özellikle sosyal medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirti.

SGK açıklamasında Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebileceğine dikkat çekerek söz konusu yönetmelik değişikliğinin stajyer veya öğrencilerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir değişiklik getirmediğini belirtti.

Bu çerçevede, söz konusu haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Türk Sağlık-Sen olarak söz konusu durumla ilgili gelişmelerden çalışanları doğru ve gerçekçi bir şekilde bilgilendirmeye ve yönlendirmeye devam edeceğiz. 

Duyuru İçin Tıklayın...