Haberler

SAĞLIKTA ŞİDDET (TERÖR) VE CİNAYETLERE NE ZAMAN ÖNLEM ALINACAK ?

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 975 defa okundu
SAĞLIKTA ŞİDDET (TERÖR) VE CİNAYETLERE NE ZAMAN ÖNLEM ALINACAK ?
Sağlık çalışanlarının görevleri başında saldırıya uğrayarak Şiddete (TERÖR)e maruz kalması ve en son Dr. Fikret Hacıosman’ın görevi başında hasta tarafından öldürülmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

Doktor Fikret Hacıosman İstanbul’da görevi başında eski bir hastası tarafından katledilmiştir. Doktorumuza Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Türk Sağlık-Sen olarak defalarca acil olarak önlemler alınması, sağlıkta ŞİDDET (TERÖR) ve cinayete dönüştü diyerek, yetkilileri yıllar öncesinden uyarılarda bulunmuştuk.

Ne yazık ki  soruna çözüm bulacak ve bu yönde kanuni düzenlemeleri çalışma hayatına uyarlayacak olan siyasi irade kanuni düzenlemeleri yapmadığı gibi kurum amirleride uyarılarımızı dikkate alınmadıkları ve geçmişte yaşanan darp, ölümlü olaylarını birkaç gün kınama, taziye mesajları ile olayları geçiştirmişlerdir.

Geçmişe bakarak sorunun nasıl kangren olduğunu ve ilgililerin sorunun çözümüne duyarsız kaldıklarına belgeler ışığında bakmakta fayda var. Tek Derdi hastalara şifa dağıtmak olan Hekim ve sağlık çalışanlarının öldürülmesi,

1988 Dr. Edip Can Kürklü ile başlamıştır.

2005 Dr. N. Göksel Kalaycı

2008 Dr. Ali Menekşe

2012 Dr. Ersin Arslan

 2012 Dr. Melike Erdem

2015 Dr. Kamil Furtun

2015 Dr. Aynur Dağdemir

2016 Dr. Abdullah Biroğul

2017 Dr. Metin Güneş

2017 Dr. Hüseyin Ağır

2017 Dr. Muhammed S. Berilgen

2018 Dr. Fikret Hacıosman, görevi başında öldürülmüştür.

Ölüm olaylarında artış olmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları görmezden gelmektedirler. Yaşanan olayları unutmak mümkün değildir. Yetkililer unutsa da sağlık çalışanları unutmayacaktır.

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın sözü siyasilerin işlerine geldikleri zaman kullandıkları bir cümle olmaktan çıkmalı, gerekenler yapılsaydı bugün bunlar yaşanmazdı.

Çözüm için geç kalınmıştır. Bu doğrudur fakat Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet (TERÖR) sadece televizyonlarda yayınlandığı zaman saldırganların tutuklandığı tuhaf bir adalet anlayışı halini almaya başlamıştır. Yeni dönem diyoruz ama sürekli eski sorunlarla boğuşuyoruz.

Bir doktorumuz daha bir cinayete kurban verildi. İlk olmadı ne yazık ki böyle devam ederse sonda olmayacak. Bu vahşet düzeni gerekli önlemler ve ağır yaptırımlar olmaz ise sürüp gidecektir.

Artık bir şeyler yapılsın. İyi dilekler, temenniler bir kenara bırakılsın. Çalışana sevgi içeren cümleler kurmak yerine onların sorunlarını çözen adımlar atılmalıdır.

Gelin sağlık çalışanlarına şiddeti (TERÖR)’ü; el birliği ile çözelim, asgariye indirelim. Türk Sağlık Sen olarak buna hazırız. Bakanlık, STK’lar ve diğer tüm paydaşlar bir araya gelelim, Ne yapabiliriz tartışalım, karara bağlayalım.

Çünkü sağlık çalışanları sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailesine kavuşmak istiyor.  Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama endişesi ile yaşadığı bir ortam olmasını istemiyor

Vatandaşımıza şifa veren hekim ve diğer sağlık çalışanları mesai saatleri içerisinde hayatlarından endişe duymaktan yoruldular.  Yetkililerden bunun düzeltilmesini istiyorlar.

Bizde onların sesi oluyor ve bu çağrıya kulak verin diyoruz. Bir kez daha bugün hayatını kaybeden doktorumuzu rahmetle anıyor, ailesine sabır sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Yaşanan üzücü olaya ve olması muhtemel olaylara dikkat çekmek ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması sağlık kuruluşlarındaki şiddetin (TERÖR)’rün sonlandırılması ve yetkililerin  gerekli yasal düzenlemeleri yapması için  hekim ve sağlık çalışanlarının yapacağı eylem ve etkinlikleri destekliyoruz. Yanlarındayız.

 

                                                                                    Ömer Çeker

                                                                                    Şube Başkanı

                                                            Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

                                                                Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Sağlık çalışanlarının görevleri başında saldırıya uğrayarak Şiddete (TERÖR)e maruz kalması ve en son Dr. Fikret Hacıosman’ın görevi başında hasta tarafından öldürülmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.