Haberler

Sağlıkta Şiddet Nereye Gidiyor?

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 1,147 defa okundu
Sağlıkta Şiddet Nereye Gidiyor?
Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi olarak; son dönemlerde artan sağlıkta şiddet olayları hakkında yerel Sabah Gazetesinden Esra AYDIN'ın sorularını cevaplandırdık.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için acil servislere jandarma takviyesi yapılmasının çözüm olmadığına dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “jandarma kesin çözüm değil, Sağlık Bakanlığı’nın gerçek soruna yönelmesi ve çalıştay yapması gerek” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa ve İstanbul’da meydana gelen sağlıkçılara yönelik şiddet olaylarına , tüm sağlık çalışanlarından tepki gelmişti. Türk Sağlı-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, jandarma ile sağlıkta şiddeti önlemede kesin çözüm olmadığını söyledi. 
‘ Katılım payı vermek için 
acillerde yığılma oluyor’
Gaziantep ve bölgedeki sağlık çalışanların birinci önceliğinin hastalar değil, can güvenliği olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, hemen her gün sağlıkçılara şiddet haberlerinin geldiğini, bu arada bilinmeyen vakaların da olduğunu söyledi. Acillerin doluluk oranın artmasını nüfusun artması ile değil, sağlıkta yapılan dönüşüm gibi sistemden kaynaklandığına değinen Kazak, “Sağlık dönüşümü ile birlikte vatandaş katılım payı vermemek için acile gidiyor. Bu nedenle acillerde yığılma oluyor. Doktorlar hastalarla tam olarak ilgilenemiyor” dedi.
Kazak, hem sağlık çalışanlarını hem de vatandaşı kucaklayacak yeni bir sistemin uygulamaya geçilmesi gerektiğini ifade etti. 
‘ Sağlık çalışanına şiddet 
sadece acillerde olmuyor’
“Jandarmanın ulaşamayacağı yerler ne olacak?” diye soran Kazak, “Doktora, sağlık çalışanına sadece acilde şiddet olmuyor. Polikliniklerde de oluyor. Orada yaşanan şiddet nasıl önlenecek, jandarma oraya nasıl gidecek? Bunlar geçici şeyler. Biz bataklığı kurutmazsak, sinekle edilen mücadele bir işe yaramaz. Sineklerle mücadelenin yolu da ortak akıl” şeklinde konuştu. 
‘Sağlıkta yeni bir sistem lazım’
Kazak, “Hem sağlık çalışanların hem de vatandaşın kucaklaşacağı yeni bir sağlık sistemi lazım. Bu sistem hastaları müşteri, hastaneyi de nesne haline getirdi” dedi. 
‘Sağlık Bakanlığı çalıştay yapmalı’
Hasta ve doktor iletişimde de sorun yaratan bu sistemin ciddi sorunlara yol açtığına dikkat çeken Kazak, bu nedenle sağlık bakanlığının sağlık sorunlarına ilişkin bir çalıştay yapması gerektiğini belirtti. Yapılacak olan bu çalıştayın da göstermelik değil, gerçek sorunları masaya yatıracak bir çalıştay olması gerektiğini söyleyen Kazak, “ Bu çalıştayda bir çözüm yaratacak bir masa kurulmalı. Sorunlar tespit edilmeli. Çözüm önerilerini de masada oturan dernek, sendika ve sağlık çalışanlarında görüşü alınarak, hep birlikte yapılması” dedi. Esra Aydın

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi olarak; son dönemlerde artan sağlıkta şiddet olayları hakkında yerel Sabah Gazetesinden Esra AYDIN'ın sorularını cevaplandırdık.