Sağlık Çalışanlarının Eşlerinin de Aşılanması İçin Bakanlığa Başvurduk

Sağlık Çalışanlarının Eşlerinin de Aşılanması İçin Bakanlığa Başvurduk

Sendikamız tarafından Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapılarak sağlık çalışanlarının eşlerinin de aşılama takvimine ivedilikle dahil edilmesi istendi.

Başvuruda Covid-19 aşılarının uygulanmaya devam ettiği hatırlatılarak “ Sağlık çalışanlarının aşılanmaları tamamlanmış olup yaş ve risk gruplarına ve mevcut aşı sayısına göre aşılama uygulamaları devam etmektedir. Bu kapsamda 12 Şubattan itibaren  65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile bu kişilerin 60 yaş ve üzerindeki eşlerinin ilk doz aşılarının uygulanmasına başlanmıştır. Ancak ilk sırada aşılanan sağlık çalışanlarının eşleri aşı takvimine alınmamıştır.” denildi.

Sağlık çalışanlarının virüsü evlerine taşıma risklerinin herkesten fazla olduğuna dikkat çekilen başvurumuzda "Pandemi Dönemi Sağlık Çalışanları" Araştırmamızın sonuçlarına göre Sağlık çalışanlarının pandemi dönemi boyunca en büyük endişesi Yüzde 75 gibi çok yüksek bir oranla virüsü aile bireylerine bulaştırmak olduğuna da dikkat çekildi. 

Sağlık çalışanlarının bu konuda yaşadığı mağduriyetin sonlandırılarak Covid-19 aşı uygulamaları kapsamında sağlık çalışanlarının eşlerinin de ivedilikle aşı takvimi kapsamına alınması talep edildi. 

Sendikamız tarafından yapılan başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sağlık çalışanlarının eşlerinin de aşılanması için Bakanlığımıza başvurumuz yaptık. En riskli grup sağlık çalışanları ve çalışanların%75’inin en önemli endişesi virüsü ailelerini bulaştırmak olduğuna göre bu konuda Sağlık Bakanlığı beklememeli gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanlarının endişelerini gidermek için adım atmalıdır.  “dedi.