Haberler

Sağlık Çalışanlarının Can Güvenliği Yok

/ Aydın Yazdır
Bu haber 2,071 defa okundu
Sağlık Çalışanlarının Can Güvenliği Yok
Sağlık çalışanları yaşanan şiddet olaylarından dolayı korku ve endişe ile görevlerini yapmaya çalışmaktadırlar

Son iki haftada üst üste yaşanan şiddet olayları bizleri daha da tedirgin etmiştir. Ölümlerin de vukuu bulduğu Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar için gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Haran Üniversitesinde görevli Doktor Ahmet Yalçın hasta yakınları tarafından kaldırım taşı ile darp edilerek adeta kasti ölüme teşebbüs edilmiştir. Hemen peşinden İstanbul 112 acil ambulans sürücüsü Erkan Açıkay görevi başın da ağır saldırıya uğramış ve yüzünden ciddi darbeler almıştır.Yine Akabinde Giresun da aile Hekimi Sağlık bakanlığının koyduğu kurallar ve yönetmeliklere göre işini yaptığı halde Kamuoyunda yanlış bilgilendirmelerden dolayı bir algının oluşmasıyla,Sağlık Bakanlığı Aile Hekimini açığa alarak suçluymuş gibi bir düşüncenin ortaya çıkmasına neden olmuştur.Aile Hekimine reçete yazdırmaya giden şahsın o bölgede misafir olduğu Ailesine ait bir rapor ve sistemde ona ait bilgi bulunmadığı görülmüştür.Hastayı görmeden ilaç yazan hekimlerin yargılandığı ve idari cezalar aldığını da Kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

İlimizde de daha önceden yaşanan birçok şiddet eylemlerinden sonrada 01.08.2018 Çarşamba günü mahkum muayenesi yapılan açık cezaevinde mahkumun hastaneye sevk istemesi ile doktorun bunun gerekli olmadığını söylemesi üzerine sözlü şiddete maruz kalan hekim durumu tutanakla tespit ettirmiştir. bunun üzerine bu durumu kabullenmeyen mahkum ekmek bıçağı ile doktora saldırarak 4 bıçak darbesi ile doktor yaralanmıştır. Doktor aynı gün Atatürk Devlet Hastanesinde ameliyata alınarak kanaması durdurulmuştur. Halen tedavisi devam etmektedir.

Cezaevi idaresi bu büyüklükteki bıçağın oraya nasıl sokulduğu konusunu kamuoyu ile paylaşmalıdır. Görev zafiyeti bulunmamış olsa cezaevinde mahkumun elinde bıçak olmaz ve oraya göreve giden doktora saldırıda bulunulmazdı. Olaydan sonra firar eden mahkum bir an önce yakalanarak adalet önünde gerekli cezayı almalıdır.

Sonuç olarak daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamalarında belirttiğimiz gibi tekrar ediyoruz

-         Şiddete sıfır tolerans istiyoruz

-         Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişilerin sigortası geçici olarak kesilerek acil sağlık hizmetleri haricindeki hizmetlerinden ücretli yararlanmaları hususunda yasal düzenleme yapılmalıdır.

-         Hastanelerde özel güvenliğe daha fazla yetkiler verilmeli ve bu yetkileri kullanma imkanı sağlanmalıdır.

-         Hasta ve yakınları ile birlikte günde binlerce kişinin girip çıktığı hastanelerde ayrıca güvenlik güçleri bulundurulmalıdır.

-         Özellikle acil servislerde hasta ile birlikte ihtiyaç yoksa muayene ve müdahaleye refakatçı alınmamalıdır.

-         Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti verenlere karşı kamu spotu ile nasıl davranılması konusunda çalışmalar yapmalı bir an önce uygulanmaya konmalıdır.

Biz sağlık çalışanları bayram,tatil,gece gündüz demeden 7/24 saat hizmet verenler olarak vatandaşlarımıza diyoruz ki bizlere karşı saygılı olun hoşgörülü olun şiddet uygulamak isteyenlere karşı bizimle beraber olun öfkenizi hastanelere ve sağlık çalışanlarına lütfen taşımayınız.Bu vesile ile şiddete maruz kalmış hekimimizin sağlığını bir an önce kavuşmasını ve bir daha böyle üzücü olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

                                                                                                                     Ahmet BOZKURT

                                                                                                                Türk Sağlık Sen Şb.Bşk.

                                                                                                            Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi