Haberler

Sağlık Çalışanları Büroda Görevlendiriliyor.

/ Balıkesir Yazdır
Bu haber 44,843 defa okundu
Sağlık Çalışanları Büroda Görevlendiriliyor.
Türk Sağlık-Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal, sağlık personelinin almış oldukları eğitim doğrultusunda çalıştırılmadığını söyledi.

Şube Başkanımız Musa Bilal, sağlık çalışanlarına büro hizmetleri yaptırılarak diğer sağlık çalışanlarının iş yükünün artırıldığını ifade etti. Bilal açıklamasının devamında şunları söyledi: “Geçici görevlendirmeler sonucunda hastane çalışanlarının nöbet sayısı artmıştır. Örneğin Kamu Hastaneler Birliği, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığında ilimiz bünyesindeki hastanelerden hemşire, ebe, sağlık memuru ve benzeri meslek gruplarının büro hizmetlerinde çalıştırılmaları hastane çalışanlarını üzmektedir.

Bu kurumlara özellikle malum sendika üyelerinin görevlendirildiği aşikârdır. Balıkesir’de çok sayıda geçici görevlendirmeler amaca yönelik değil sendikanın istediği doğrultusunda yapılmaktadır. Sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli olması için geçici görevlendirmeler gözden geçirilmeli, yapılan görevlendirmelerde malum bir sendikaya değil halka ve devlete hizmet olduğunu yöneticilerin bilmesi gerekir. İl genelinde çok sayıda geçici görevlendirmelerin hangi sendikaya üye olup olmadığının da sorgulanarak yapılması doğrul değildir. Görevlendirmeler tarafsız ve ihtiyaca göre yapılmalıdır'

“Hastanelerde nöbet tutmayan personelin ayrıcalığı nedir' diye soran Türk Sağlık-Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal, “Sağlık personeli olan herkes nöbet tutmalıdır. Aksi halde niçin nöbet tutamadığını belirten bir rapor olmalıdır. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığının 05.02.2013 tarihli yazıları dikkate alınarak, bir çalışma planı yapılmalı, sağlık personeli istihdam planı bu yazıya göre yapılmalıdır.

Son dönemlerde sağlık personelleri arasında kayırmacılık ve kıyakçılıkhâkim oldu. Oysa Devlette çalışanlar eşit bir şekilde muamele görmelidirler' şeklinde konuştu.

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal