Röntgen Teknisyeni Skopi Çekimi Yapmaz

Röntgen Teknisyeni Skopi Çekimi Yapmaz
Tokat Erbaa Devlet hastanesinde görevli röntgen teknisyeni üyemizin skopi çekiminde görevlendirilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Açtığımız davayı görüşen Tokat İdare Mahkemesi verdiği kararda yönetmeliğe göre her türlü radyografileri yapmanın röntgen teknisyenlerinin görevleri arasında sayılmasına karşılık uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler ve skopi ile ilişkili grafilerin röntgen teknisyenlerinin görev ve yetkileri dışında tutulduğunun düzenlendiğine dikkat çekilmişti.  

Skopi cihazlarının kullanımının uzman tarafından gerçekleştirileceğinin hükme bağlandığına vurgu yapılmıştı. 

Röntgen teknisyeninin söz konusu cihazın kullanımı ile ilgili görevlendirmesine yaptığı itirazın red edilme işlemini hukuka aykırı bularak iptal etmişti.

Mahkemenin bu kararına İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İstinaf mahkemesinde itiraz edildi. Yapılan İtirazı görüşen Samsun 3. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Tokat İdare Mahkemesinin verdiği kararın usul ve hukuka uygun olduğuna dikkat çekerek kararın kaldırılmasına bir sebep olmadığına hükmederek itirazı reddetti.