Haberler

RECEP PEHLİVAN’IN BAŞKANLIĞIN’DA AİLE HEKİMLERİ KOMİSYONU TOPLANDI.

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 1,219 defa okundu
RECEP PEHLİVAN’IN BAŞKANLIĞIN’DA AİLE HEKİMLERİ KOMİSYONU TOPLANDI.
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimleri Komisyonu yeni çalışma yılının ilk toplantısını Komisyon Başkanı Recep Pehlivan başkanlığında yaptı.

Aile Hekimleri Komisyonu Yeni Çalışma Yılının İlk Toplantısını Yaptı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimleri Komisyonu yeni çalışma yılının ilk toplantısını Komisyon Başkanı Recep Pehlivan başkanlığında yaptı.  Yeni çalışma yılında Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı olarak görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarının tespit edilmesi ve öncelik sırasına göre çözüm yolları aranması için yıllık çalışma programını belirlemek üzere  Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Aile Hekimi Recep Pehlivan başkanlığında şubede toplandı. Toplantıya  Komisyon üyesi Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi Akay Demir, Aile Sağlığı Elemanı Hacer Gündüz, Aile Sağlığı Elemanı  Derya Çalışkan ve Şube Başkanı Kamu Sen İl Kocaeli Temsilcisi  Ömer Çeker katıldı.

Toplantıda 2018 ve 2019 yılı içerisinde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının karşılaşması beklenen muhtemel sorunları tespit edildi. Tespit edilen sorunlar öncelik sırasına göre çözüm önerileri aranması karara bağlandı. İlk toplantıda ;

1-     Sağlık Bakanlığının Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliğini değiştirmek için yapmış olduğu çalışma hakkında Aile Hekimliği çalışanlarını bilgilendirmek,  ve kendilerini bekleyen tehlikelere karşı uyarmak,

2-     Sağlık kuruluşlarında  sağlık çalışanlarına karşı uygulanan Şiddet ’in (TERÖR)’ün sonlandırılması  ve  BEYAZ KOT uygulamasında izlenecek yol hakkında çalışanın bilgilendirilmesi ,

3-     Halk arasında ÇEKAP diye adlandırılan iş ve işlemlerin Sağlık Bakanlığı'nca  Aile Sağlığı Merkezlerinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına yaptırılması için  bakanlıkça yayınlanan resmi yazının hukuki dayanağının olup olmadığının yapılması istenen CEKAP işlemin Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılıp yapılamayacağı ve çalışanlara yükleyeceği sorumluluk hakkında çalışma yapılarak konu  hakkında çalışanın ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için çalışma yapılması karar verilmiştir.

Pehlivan ; Bu komisyon ASM çalışanları için bir şanstır.

Toplantı sonrası Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Aile Hekimi Recep Pehlivan yapmış olduğu açıklamada; Üç Aile Hekimi ve üç Aile Sağlığı Elemanından oluşan Komisyon kocaeli’inde  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarının  tespiti ve sağlıklı zeminlerde çözüme kavuşturulması ve çözüm yolları aranması konusunda önemli bir görev üstlenmiştir. Bu komisyon ASM çalışanları için bir şanstır. Dedi. Pehlivan; Bütün diğer illerde  Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının birlikte görev yaptığı Komisyonların kurulması artık zarurettir. Bu böylesine önemli bir komisyonun kurulmasında öncülük eden Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in şahsında Tüm Şube Yönetim kuruluna teşekkür ederim. Dedi.

Aile Hekimliği Komisyonunun Çalışmalarını Önemsiyoruz.

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker;  Şube olarak Aile Hekimliği komisyonunun çalışmalarını önemsiyoruz. Komisyon üyeleri yoğun çalışma temposuna rağmen zaman ayırarak şubede oluşturulan komisyonda ASM çalışanlarının periferde yaşamış oldukları sorunların tespit ve çözümleri için ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Yapılan bu çalışmalar ASM çalışanlarını ilerleyen süreç bekleyen tehlikelere karşı uyarmakta ve çalışanları çıkması muhtemel sorunlara karşı çözüm yolları göstermektedir. Dedi. Çeker; Bu toplantıda gündeme alınan üç maddenin İkisi ASM çalışanları için  Biri ise  tüm sağlık çalışanları için önem ve ehem niyet arz etmektedir. Böyle bir komisyonun var olması ülkemiz ve Kocaeli için bir şanstır. Aile Hekimliği Komisyonunun ülkemizde ve kocaeli’nde ilk kurulması ve bu alanda tek olması  nedeniyle Kocaeli’nde görev yapan ASM çalışanları  çok daha şanlıdır.