Haberler

Önlüklerimiz Kefenimiz Oldu

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 38,426 defa okundu
Önlüklerimiz Kefenimiz Oldu
​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık çalışanlarına yapılan her şiddet sonrasında, çalışma ortamlarının güvenli hale getirilmesi için uyarılar yapmış ve felaket geliyor diye haykırmıştık.

Sağlık kurumlarında ellerinde sopa, bıçak ve silahla dolaşanlara dikkat çekmiştik.

Fakat uyarılarımız, her zaman ki gibi dikkate alınmadı ve bu vurdumduymazlığın sonucu olarak ta;

11 Kasım 2005 İstanbul’da Prof. Dr. Göksel KALAYCIOĞLU,

15 Ocak 2008 Giresun’da Dr. Ali MENEKŞE,

17 Nisan 2012 Gaziantep’te Dr. Ersin ARSLAN görevleri başlarında katledildiler.

Bu üç cinayetin ardından sağlıkta şiddet, bir kez daha cinayete dönüştü ve tarih bu kez de Samsun’da daha tekerrür etti.

29 Mayıs 2015 Cuma günü Dr. Kamil FURTUN, görevi başında hunharca katledildi ve bir kez daha ciğerlerimizi yaktı.

Hâlbuki Dr. FURTUN yılın doktoru seçilmiş ve binlerce hastaya şifa olmuştu.

Hal böyle iken; katil zanlısı psikopatın “Canım sıkıldı, hoşuma gitti. Arada böyle zevklerim var' demesi de, olaydaki vahameti gözler önüne seriyor.

Bilinmelidir ki; yapılan uyarıları dikkate almayıp, ihmalkâr davrananlar ve ben bilirimi oynayanlar bu cinayetin sorumlusudurlar.

Hayatlarından endişe ederek hizmet sunan sağlık çalışanlarının, şiddete uğrayanların ve yitip giden canların da vebali onların üzerindedir.

Kendilerine, eş ve çocuklarına güvenlik ordusu ve zırhlı makam araçları tahsisinde mahir olan devletlû büyüklerimiz, sağlık çalışanlarının can güvenliği için, yapılan uyarıları neden görmezden gelirler?

Her fırsatta,“İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın diyenler' gelinen noktada devletin memurunu yaşatamaz ve canını koruyamaz olmuştur.

Sağlık kurumlarında;  Hekiminden-Hemşiresine, Ebesinden-Teknisyenine kadar bütün sağlık çalışanlarını, güvenli bir çalışma ortamına hasret bırakılmışlardır.  Bir ayda ortalama bin şiddet vakası yaşanmaktadır.

Bakanlık sağlık çalışanlarının, can güvenliğini sağlamak konusunda, çaresiz ve zavallı bir duruma düşmüştür.

Değerli Basın Mensupları;

Sağlıkta şiddet, sloganlarla, süslü sözlerle ve göstermelik toplantılarla çözülecek bir iş değildir. Sağlıkta şiddet ortak akılla ve doğru politikalarla çözülebilir.

Hastaneleri işletme, hastaları müşteri olarak gördüğünüz müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz.

Sağlık çalışanlarının itibarını iade etmediğiniz ve saygınlığını sağlayamadığınız müddetçe, sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz.

Sorunlara neden-sonuç ilişkisi içinde bakmayıp, “zamanla her şey unutulur' mantığıyla bakıldığı müddetçe önleyemezsiniz.

Bunu anlamak için,  daha kaç kurban verilmesi gerekir?

Korkarız ki; beyaz önlüklülere siyah kefen biçildiği bu vahşet, radikal önlemler ve ağır yaptırımlar uygulanmaz ise sürüp gidecektir.

Hükümeti; sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı mağdur eden bu yanlış sistemi ortadan kaldırmak için,  sağlık bileşenleri ile birlikte çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Bu sebeple; Türk Sağlık-Sen olarak, yaşanan bu vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği talebimizi bir kez daha dile getirmek için, bugün tüm yurtta iş bıraktık.

Talebimiz sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuşmaktır. Hastanelerin ve sağlık kurumlarının, şiddete uğrama korkusunun yaşandığı, bir yer olarak kalmasını istemiyoruz.

Bizler kurumlarda hizmet üretmekten çekinir bir hale geldik. Şifa veren eller, kendi hayatlarından her gün endişe duymaktadırlar. Çalışanlarının güvenliğini sağlayamayan Bakanlık ne işe yarar acaba?

Sözlerime son verirken, şehit doktorumuza Allah’tan rahmet, ailesine ve sağlık camiasına başsağlığı diliyorum.

Ruhun şad, mekânın cennet olsun.Yapılan açıklamalardan sonra her iki grup üyeleri Gaziantep Üniversitesi bahçesinde toplanan Gaziantep - Kilis Tabipler Odası, Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi, Ses Gaziantep Şubesi, Gaziantep Genel Sağlık İş Sendikası, Gaziantep Aile Hekimleri Derneği, Gaziantep Aile Hekimliği Derneği ve Gaziantep Aile Sağlığı Elemanları Derneğinden oluşan “Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi'  ne katıldı.

 

Platform adına açıklamayı Gaziantep - Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Hamza AĞCA yaptı. Atılan sloganlardan sonra eylem son buldu.

 

 

Kemal KAZAK

Türk Sağlık-Sen

Gaziantep Şube Başkanı


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: ​29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görevi başında katledilen Şehit Dr. Kamil FURTUN için, Gaziantep Şubesi olarak iş bıraktık. Şehitler Abidesi önünde toplanan üyelerimize Gaziantep Aile Hekimliği Derneği de destek verdi. Şube Başkanımız Kemal KAZAK şu ifadelere yer verdi: