Haberler

Memur ve Emekli Maaşları Eriyor

/ Aydın Yazdır
Bu haber 647 defa okundu
Memur ve Emekli Maaşları Eriyor
Kamu çalışanları ve emekliler yine hayal kırıklığı yaşadılar. Enflasyon rakamlarının düşüklüğü normal şartlarda sevindirici olması gerekirken, TUİK ‘in gerçek enflasyonu göstermediği hepimizin malumudur.

Haziran ayında zamlar, çaya %16, şekere %15,Elektriğe %15, Benzine 27 kuruş memur ve emekli maaşında enflasyon yansıması olmasın diye Haziran ayı sonunda yapıldı 3 Temmuzda açıklanan enflasyon rakamlarına bu zamlar yansımadı. Dolayısıyla memur ve emeklinin temmuz ayı maaş artışının az olmasına neden oldu. Oysa ki gıda da gerçek enflasyonun %70’ in üzerinde olduğu kamuoyu tarafından bilinmektedir.

            -Kamu görevlilerine 2019 yılının ikinci yarısı için %5 üzerine %1,01 enflasyon farkı olmak üzere %6 zam yapılacak olması, gerçek enflasyonun açıklananlardan daha fazla olması nedeniyle kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları erimektedir.

            -2017 yılında imzalanan toplu sözleşmede ne yazık ki memur ve emekli maaşları enflasyona yenik düşmüştür. Dolayısıyla Memur Sen’in imzaladığı toplu sözleşme memurların hak kaybına neden olmuştur. Temmuz ayında yapılacak olan maaş artışını kamu çalışanları %20’lik vergi dilimine yakalanmış olması nedeniyle hissedemeyecekler, yani ortalama 173 TL’ lik artış olacak ve aynı gün 148 TL vergi, 83 TL maaş artışı alacak olandan, 66 TL vergi kesilecek. Ekim ayından itibaren de %27’lik vergi diliminden dolayı yılsonu itibariyle maaş artışının anlamlı olmadığı ortaya çıkmaktadır.  Basına yansıyan devlet memuru maaşları net rakam olmayıp brüt rakamlardır. Böylelikle kamuoyuna memurların iyi maaş aldığı algısı yansıtılmaktadır.

            Toplu sözleşme masasında %3,5 maaş artışına imzayı atıp kamu çalışanlarının haklarını masada bırakıp hiçbir dirayet göstermeyen Memur Sen konfederasyonu kamu çalışanlarının ve emeklilerin bugünkü maaşlarının erimesinden sorumludurlar. Oysa ki 2017 yılında yapılan memurlara ait toplu sözleşmeden önce, kamudaki işçilerin toplu sözleşmesi memurlar için de baz alınmalı ve bunda ısrarcı olunmalı idi. Türkiye Kamu Sen, 2017 yılında yapılan toplu sözleşmede Memur Sen konfederasyonuna seslenerek, toplu sözleşmeyi birlikte yürütmek ve kamu çalışanlarının hakları noktasında alınacak her türlü kararın destekleyicisi olduğunu ifade etmiştir. Buna mukabil herhangi bir olumlu cevap alınmamış ve üç oturumdan sonra toplu sözleşme hak kayıplarıyla imzalanmıştır. Son yıllarda sadece enflasyon farkının memur ve emeklilere verilmesi maaşların artmadığı yerinde saydığı anlamına gelmektedir. Türkiye Kamu Sen Konfederasyonu olarak enflasyon farkı, refah ve kalkınma payı toplu sözleşme de önceliklerimiz arasında yer alacaktır.

Ülkemizin kaynakları adil ve adaletli dağıtılmalıdır. Her kuruma ayrı ayrı maaş ve maaş  artışları yapılmamalıdır. Hakkaniyetli olan ise adil bir artışın, başta asgari ücretli, emekli ve memurlar için de baz alınmasıdır.

                                                                                                                      Ahmet BOZKURT                                                                                                                                                              Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi

                                                                                                              Türk Sağlık Sen Aydın Şube Bşk


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Kamu çalışanları ve emekliler yine hayal kırıklığı yaşadılar. Enflasyon rakamlarının düşüklüğü normal şartlarda sevindirici olması gerekirken, TUİK ‘in gerçek enflasyonu göstermediği hepimizin malumudur.