Haberler

Memur Maaşı Yüzde 3 Eridi

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 9,773 defa okundu
Memur Maaşı Yüzde 3 Eridi
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK; 2017 Mart ayı enflasyon verileri hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK, şu ifadelere yer verdi:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı Mart ayı verilerine göre, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından yapılan 2017 yılı Mart ayı asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Yapılan araştırmada yılın ilk üç ayı içinde memur ve emekli maaşlarının ailenin zorunlu harcamaları karşısında %3,31 oranında eridiği ortaya çıktı.

Tek kişinin yoksulluk sınırı 2.497,11 TL olarak açıklanırken, 
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksi ise 5.132,55 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksinin bir önceki aya göre %1,09 oranında arttığını ortaya koydu.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,69 oranında yükselmiş ve 1.924,56 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2017 yılı Mart ayında 1.976,89 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2017 verilerine göre günlük 40,60 TL olduğu belirlenirken, Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.217,88 TL oldu.

Mart 2017 itibarı ile ortalama 2.784,96 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %43,73’ünü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 759,01 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2017 ortalama maaşının %27,25’ine denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %70,98’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %29,02’si kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2017 maaşından geriye yalnızca 808,20 TL kaldı.

TÜİK’in resmî açıklamasına göre 2017’nin ilk üç ayında enflasyon %4,34 olurken aynı dönemde açlık sınırı %5,68; dört kişilik ailenin asgari geçim haddi %6,31 oranında arttı.

Hatırlanacağı gibi ocak ayında memur ve emekli maaşlarına %3 oranında zam yapılmıştı. Buna göre yılın ilk üç ayında memur ve emekli maaşı resmî enflasyona göre %1,34; açlık sınırı karşısında %2,68; dört kişilik ailenin zorunlu harcamalarına göre ise %3,31 oranında erimiş oldu.

KAZAK: Görmezden Gelseniz de Gerçekler Ortadadır

Mart ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi KAZAK “Giderek tırmanan enflasyonla beraber önümüzdeki aylar için de umutlar tükenmiştir' dedi.

KAZAK; Geçim Şartları Zorlaşmıştır

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından, her ay düzenli olarak açıklanan asgari geçim endeksi sonuçları çerçevesinde geride bıraktığımız Mart ayında da bir önceki aya göre hayat ve geçim şartlarının biraz daha zorlaştığını görmekteyiz.

Artan giderler, masraf kalemlerinin çokluğu memur ve emekliyi geçim aczi içine düşürmüş ve ayın sonunu getiremez hale düşürmüştür.

Memur Tuş Olmuştur

Tarihi başarı olarak addedilen zam oranı daha yılın ikinci ayında enflasyon karşısında tuş olurken, o zamma imza atanların sesi soluğu çıkmamış, hatta geçtiğimiz günlerde yapılan KPDK toplantısında hükümete teşekkürlerini sunarak övgüler düzme yarışına girmişlerdir.

Araştırmada memur ve emeklilerimizin maaşlarının üç ay içinde harcamalar karşısında %3,31 oranında eridiği görülmüştür. Zaten resmî enflasyon rakamına göre bile bu erime daha şimdiden %1,34’ü bulmuş durumdadır. Memur maaşlarına altı ay için, aylık ortalama 90 TL, emekli maaşlarına 70 TL zam yapılırken dört kişilik bir ailenin aylık harcama tutarı yılın ilk üç ayında 304,68 TL artmıştır.

Enflasyon Giderek Tırmanıyor

Her evde bir ya da birden fazla işsizin olduğu, enflasyon rakamlarının giderek tırmandığı ve bunların üzerine Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın “Enflasyon önümüzdeki aylarda artmaya devam edecek' söylemlerine bakıldığında gelecek ayların memurlar ve emeklilerimiz açısından hiç de iyi geçmeyeceği netleşmiştir.

Mutfak Enflasyonu Açıklananın Üzerindedir

Bilinmelidir ki; mutfak enflasyonu açıklanan enflasyon rakamlarının çok üzerindedir. İnsanların feryadına kulak tıkayan yöneticilerimizin bu tutumlarına anlam vermek mümkün değildir. Görmezden gelseniz de acı gerçekler ortadadır' dedi.

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK; 2017 Mart ayı enflasyon verileri hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK, şu ifadelere yer verdi: