Haberler

Mahkeme: Üst Öğrenim Kazanılmış Haktır

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 6,392 defa okundu
Mahkeme: Üst Öğrenim Kazanılmış Haktır
Mahkeme açtığımız dava sonucunda kişinin mezun olduğunda üst öğrenim olan bölümün daha sonra üst öğrenim sayılmasa bile kazanılmış hak olduğundan intibakın iptal edilemeyeceğine hükmetti.

Karaman’da görev yapan tıbbi sekreter üyemizin 2011 yılında büro yönetimi ve sekreterliği bölümünden mezun olduktan sonra üst öğrenim olarak intibakı yapılmıştı. Şubat 2017 ‘de YÖK’ün bu bölümü sağlıkla ilgili bir üst öğrenim olmaktan çıkaran kararı sonrasında üyemizin intibakı iptal edilmişti.

Söz konusu işlemin iptali için sendikamız tarafından açılan davada Konya 2. İdare Mahkemesi  verdiği kararda YÖK’ün üst öğrenim belirleme konusunda karar verici olsa da 2011 yılında verilen hakkın kazanılmış hak olduğunun açık olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme  üyemizin mezun olduğu tarihte söz konusu bölümün üst öğrenim olarak sayıldığını belirterek   intibakın devam ettirilmesinin hukuki güvenlik ilkesinin bir sonucu olması gerektiğine vurgu yapıldı. Mahkeme aksi yönde yapılan işlemin hukuka uygun olmadığına hükmederek iptaline ve üyemizin yoksun kaldığı parasal hakların ödenmesine karar verdi.