Haberler

Mahkeme: Geçici Görevlendirme Görevden Uzaklaştırma Amacı Taşıyamaz

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 1,984 defa okundu
Mahkeme:  Geçici Görevlendirme Görevden Uzaklaştırma Amacı Taşıyamaz
Sakarya’da skopi cihazı kullanmak istemeyen ve bu konuda açtığı davayı kazanan röntgen teknisyeninin başka bir hastaneye geçici görevlendirilmesi üzerine dava açılmıştı.

Davayı görüşen Sakarya 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda Yenikent Devlet Hastanesinde görevli röntgen teknisyeninin Kaynarca Devlet Hastanesine görevlendirilirken, Kaynarca Devlet Hastanesindeki bir röntgen teknisyeninin ise Yenikent Devlet Hastanesine görevlendirildiğine dikkat çekti.

Mahkeme kararında aynı unvanda iki kamu görevlisinin karşılıklı görev yeri değişikliğinin geçici görevlendirme ile yapılmasının geçici görevlendirmeden amaçlanan gaye ile bağdaşmadığına vurgu yaptı.

Mahkeme “ Geçici görevlendirilen hastanedeki personelin yerine görevlendirildiği dikkatte alındığında röntgen teknisyeni ihtiyacından doğmayan, davacıyı bulunduğu kadro görevinden fiilen uzaklaştırma gibi geçici görevlendirme müessesi ile bağdaşmayan bir amaç içeren işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” diyerek dava konusu işlemin iptaline karar verdi.