Haberler

Lisans Tamamlamada Eğitim Durumundan Tayinde Önemli Bozma Kararı

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 5,778 defa okundu
Lisans Tamamlamada Eğitim Durumundan Tayinde Önemli Bozma Kararı
Yozgat’ta görev yapan röntgen teknisyeni bir üyemizin lisans tamamlama ile Konya Selçuk Üniversitesi fizik bölümüne yerleşmesi sonucunda eğitim durumundan tayin talebinde bulunmuştu.

İdare ise Fizik bölümünün sağlıkla ilgili bir üst öğrenim olmaması nedeniyle üyemizin talebini reddetmiş,  açtığımız davada yerel mahkeme idarenin red kararının hukuka uygun olunduğu yönünde karar vermişti.

Sendikamız tarafından söz konusu kararın kaldırılması amacıyla istinaf mahkemesine başvuru yapılmıştı. Davayı görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava dairesi verdiği kararda YÖK’ün üst öğrenimlerle ilgili her yıl farklı düzenlemeler gittiğine dikkat çekerek bölümün Sağlıkta Lisans tamamlama da yer aldığına vurgu yaptı.  İstinaf Mahkemesi kararında Fizik bölümünün Radyoloji bölümünün lisans tamamlama bölümü içerisinde görüldüğüne dikkat çekerek Bununda Sağlık Bakanlığı ile YÖK işbirliğinde gerçekleştiğini belirterek bu bölümün sağlık alanında bir üst öğrenim olmadığından söz edilemeyeceği sonucuna varıldığını ifade etti.

Bu nedenle idarenin bu bölümün üst öğrenim olduğuna dair iddiasına itibar edilemeyeceğine hükmederek yerel mahkemenin kararının kaldırılmasına ve idarenin red işleminin iptaline karar verdi.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkan Önder Kahveci “ Sağlıkta lisans tamamlamada yer alan bir bölümün üst öğrenim olmadığı iddiasıyla eğitim hakkından tayin taleplerinin reddedilmesi anlamsızdı. Bölge idare mahkemesinin bu bozma kararıda bizim haklılığımızın hukuken tescillenmesi oldu. Bu karar emsal bir karardır. İdareler lisans tamamlama yapan hiçbir sağlık çalışanının mağdur etmemelidir.' dedi.