Haberler

Lisans Tamamlama İle İlgili Tüm Ayrıntılar

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 101,243 defa okundu
Lisans Tamamlama İle İlgili Tüm Ayrıntılar
Türk Sağlık-Sen olarak yaklaşık 5 ay önce YÖK Başkanvekili Sayın Prof. Dr. Sefa Kapucuoğlu’nu ziyaret etmiş ve Lisans tamamlamanın bir an önce hayata geçmesini istemiştik. Ziyarette Genel Başkanımız Tüm sağlık çalışanlarının beklediği lisans tamamlamanın bir an önce hayata geçirilmesini istemiş “ İlk lisans tamamlamada Bakanlıkta siz vardınız. İkincisinde de YÖK’te bu imzayı atmanızı umut ediyoruz” demişti.

YÖK Başkanvekili Safa Kapıcıoğlu ise “Sağlık Eğitim Genel Müdürü olarak Bakanlıkta benim döneminde ilk lisans tamamlamayı hayata geçirmiştik. Şimdi de YÖK’te ki görevimizle ikincisini de gerçekleştirmek bize nasip olacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sorunsuz ve sıkıntısız bir lisans tamamlamayı hayata geçirmek istiyoruz.' demişti. 

Nihayet çalışmalarımız, çabalarımız sonucunda  ve YÖK’ünde bu işe hız vermesiyle  isteğimiz  gerçekleşti ve YÖK Lisans Tamamlama Duyurusunu yayınladı. 
Kimler Lisans Tamamlamaya Başvuracak ?
Aşağıda verilen listede yer alan ön lisans programından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar lisans tamamlamaya başvuru yapabilecekler. 
Ne Zaman ve Nasıl Başvuru Yapılacak ?
Lisans tamamlama yapmak isteyenler e devlet şifresiyle birlikte 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasındahttps://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden başvuru yapacaklar.
Başvuru İçin Hangi Belgeler İstenecek ?
İnternetten yapılacak başvuruda adaylardan mezun olunan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi yeterli olacak. 
Hangi Bölüm Mezunları, hangi Bölümde Lisans tamamlayacak ?
Başvurularını yapan adaylar tercihlerini 24-28 ağustos tarihlerinde yine aynı siteden yapacaklar. Tercih döneminde hangi bölüm mezunlarının hangi alanlarda lisans tamamlayabileceği, kontenjan sayısı, hangi üniversitelerde yapılacağına ilişkin tüm esaslar yayınlanacak. 
Sonuçların Açıklanması ve Kayıtlar ne Zaman Olacak ?
Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak.
Kayıtlar Ne Zaman Yapılacak, Başvuran Herkes Lisans tamamlama Yapabilecek mi?
Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Bu tarihlerde kayıtlarını yaptırmanlar haklarını kaybetmiş olacaklar. Tüm başvuranların Lisans tamamlama yapıp yapamayacağı ile ilgili olarak ise duyuruda mezun sayısı ve üniversite kapasiteleri karşılaştırıldığında bunun mümkün olamayacağı gibi bir ifade yer almıştır. Diploma notunun kayıt için bir esas olabileceği ihtimali vardır. Fakat bu konu ile ilgili tüm ayrıntılar 24-28 ağustos tarihleri arasında yerleştirmeye ilişkin esasların yayınlanmasıyla ortaya çıkacaktır. 
Not: ilk başvuru e-devlet şifresi ile yapılacağından, hala e devlet şifrelerini almayanlar varsa bir an önce temin etmelidirler

 İŞTE YÖK’ÜN DUYURUSU VE LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMLARINA BAŞVURU YAPABİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI 

19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır.  

2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır.

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

 

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

Lisans Tamamlama Programlarına Başvuru Yapabilecek Ön Lisans Programları

 

Acil Yardım

 

Acil Yardım Teknikerliği

 

Acil Yardım Teknikleri

 

Adli Tıp

 

Adli Tıp Teknikerliği

 

Ağız Diş Sağlığı

 

Ağız ve Diş Sağlığı

 

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği

 

Ambulans ve Acil Bakım

 

Ameliyathane Hizmetleri

 

Ameliyathane Teknikerliği

 

Anestezi

 

Anestezi Teknikerliği

 

Cerrahi Teknikerliği

 

Çevre

 

Çevre Sağlığı

 

Diş Protez

 

Diş Protez Teknikerliği

 

Diş Protez Teknolojisi

 

Diş Teknik Sekreterliği

 

Diyaliz

 

Ebelik

 

Eczane Hizmetleri

 

Eczane Teknikerliği

 

Elektronörofizyoloji

 

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

 

Evde Hasta Bakımı

 

Fizik Tedavi

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

 

Fizyoterapi

 

Hastane Yönetimi ve Organizasyon

 

Hemşirelik

 

Hidroterapi

 

İlk ve Acil Yardım

 

İş ve Uğraşı Terapisi

 

Laborant ve Veteriner Sağlık

 

Nükleer Tıp Teknikleri

 

Odyometri

 

Optisyenlik

 

Ortopedik Protez ve Ortez

 

Otopsi Yardımcılığı

 

Paramedik

 

Patoloji Laboratuvar

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

 

Perfüzyon

 

Perfüzyon Teknikleri

 

Podoloji

 

Protez ve Ortez

 

Radyoloji

 

Radyoterapi

 

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 

Sağlık Yönetimi

 

Sağlık Memurluğu

 

Sağlık Teknikerliği

 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

 

Tıbbi Laboratuvar

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

 

Veteriner Sağlık Teknikerliği

 

Yaşlı Bakımı

 

Yaşlı Bakım Hizmetleri

 

Yaşlı Hizmetleri Bakımı