Haberler

Lisans Tamamlama İçin YÖK’ten Yeni Bir Duyuru

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 55,537 defa okundu
Lisans Tamamlama İçin YÖK’ten Yeni Bir Duyuru
Türk Sağlık-Sen olarak YÖK’e bir başvuru yapmış ve lisans tamamlama hakkı verilmeyen sağlıkla ilgili tüm ön lisans programlarının da lisans tamamlama programları arasına dâhil edilmesini ve lisans tamamlamaya başvuru için mezuniyet tarihi şartının 19.11.2014 önce mezun olmak olarak yer aldığı belirterek bu tarihten sonra mezun olanlara da lisans tamamlama için başvuru yapmasına imkan verilmesi istemiştik.

Başvurumuz İçin Tıklayın...

YÖK tarafından bugün yeni bir duyuru yayınlanarak  çalışanların bu talepleri ile ilgili bir açıklama yapıldı. Duyuruda kontenjan ve eğitim niteliği gibi kıstaslar nedeniyle bütün başvuruların bir defada karşılanamayacağına dikkat çekildi.

Duyuruda taleplerin üzerinde ciddiyetle durulacağı belirtilerek Lisans tamamlamanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği taleplerin bir sonraki yıl değerlendirmeye alınacağı ifade edildi.

YÖK’ÜN SON DUYURUSU: 

Sağlık Alanı Önlisans Mezunlarının Lisans Tamamlama Programları Hakkında Duyuru (03.08.2015)

Bilindiği üzere 19/11/2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69 uyarınca sağlık alanındaki önlisans mezunları için lisans tamamlama programı açılması hükmü getirilmiştir.

Bu hükme göre Yükseköğretim Kurulu tarafından, açılacak lisans tamamlama programlarına başvuru yapılabilecek sağlık önlisans alanları belirlenmiş olup müracaatlar alınmaya başlanmıştır.

Ancak, söz konusu önlisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler göz önünde tutulduğunda bütün başvuruların bir defada karşılanamayacağı, dolayısıyla takip eden yıllarda da bu lisans tamamlama programlarının devam edeceği ortadadır.

Bu noktadan hareketle, Kurulumuza intikal eden bu yıl belirlenen alanların dışında başka önlisans alanlarının da lisans tamamlamaya ilave edilmesine yönelik taleplerin üzerinde ciddiyetle durulacağını ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının da görüşü alınarak bir sonraki yılda yapılacak çalışmalarda değerlendirmeye alınacağını kamuoyuna bildiririz.