Haberler

Kamu İdaresine Yazık

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 46,285 defa okundu
Kamu İdaresine Yazık
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Başiskele İlçe Temsilcisi Yalcın Gül İle birlikte Aile Sağlığı Merkezlerinde Görev Yapan Sağlık Çalışanlarına tutturulan Cumartesi nöbetlerine gitmeyenlerin tespit edilmesinde yaşanan usulsüz uygulamalar hakkında Şubede basın açıklaması yapan Şube Başkanı Çeker, Sağlık Çalışanları arasında yüksek sesle konuşulan iddiaları yetkililere sormak suretiyle Şubede basın acıklaması yaptı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in 27.02.2015 tarihinde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına yazılan Cumartesi Nöbetleri ile ilgili Yapmış Olduğu Basın Açıklaması Metni

KAMU İDARESİ’NE YAZIK.

Değerli Basın Mensupları; Peygamber Efendimiz işi ehline verin yoksa zulüm etmiş olursunuz buyurmuştur. Fakat Hükümet ve ilimizdeki temsilcileri bırak işi ehline bırakmayı işe zulüm edenleri özellikle arayıp seçer hale gelmiştir. Ne yazdıkları belli olmayan neyi, nasıl idare edeceklerini bilmeyenlerin iş ve işlemleri kamu mevzuatında trajikomik hadiseleri de beraberinde getirmektedir. Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının sendikal haklarından olan iş bırakma haklarını kullandıkları için İş bırakan sağlık çalışanlarına uygulanmak istenen zulüm için neler yapacağını şaşıranlar, ne mevzuat ne yazışma kuralı, ne kamu idare yöntemi tanımamakta her şeyi alt üst etmektedir. Daha bağlı oldukları kurumun adını bile yazmaktan aciz olanlar, kimden ne talep edeceğini bilmeyenlerin işin “Kurumların” başında yer tutmaları da ayrı bir eziyettir. Bunun durum son örneği “bir ilçemiz de’ yaşanmış ASM’lerde iş bırakan çalışanlarla ilgili bilgi istenmiştir. Fakat bilgi istenme işi hizmet binasına “ASM’nin” bizzat şahsına yazılmıştır. Cumartesi Nöbetine gelmeyen Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarını bize bildir denilmiştir. Şayet Aile Sağlığı Merkezi Binası vücuda gelir yazmayı da öğrenirse bunu bildirir. İlimizde ASM de Cumartesi Nöbetlerine Eylemine katılım oranı % 85 dir. Nöbet görevine icap eden % 15 lık personele TSM'lerce telkinler de bulunulduğu ilgili ASM lere denetlemelerde kolaylık sağlanmakta olduğu Cumartesi günleri su saat aralığında ASM açın sonra kapatırsınız denildiği sağlık çalışanlarınca iddia edilmekte. Yine bazı ASM lere 2-3 aile hekimi görevlendirilerek biriniz gidin acın diğerleriniz gitmeseniz de var olarak yazılacaksınız şeklinde söylendiği sağlık çalışanlarınca iddia edilmektedir. Bü tür söylemler kamu çalışanlarının arasında huzursuzluk yaratacağı gibi Kamu vicdanını da yaralar. Bu konulara açıklık getirilmesi adına İlimizdeki yetkilere bazı sorularımız var.;

1- Cumartesi Nöbet görevine icap eden personele ASM Denetlemelerinde nasıl bir kolaylık sağlanıyor.?

2- Bazı ASM lere 2-3 aile hekimi görevlendirildiği biriniz gidin acın diğerleriniz gitmeseniz de var olarak yazılacaksınız şeklinde söylendiği doğrumudur? Neden bazı ASM birden çok ASM Çalışanı Cumartesi Nöbeti Yazılıyor.

3- Cumartesi Nöbetlerine gitmeyen Hekim ve Aile Sağlığı Çalışanlarının tespit edilmesi için Oluşturulan Komisyonun Oluru var mı.?

4- Bu heyete mesai dışı görevlendirildikleri için ücretleri ödeniyor mu veya hafta içi izin veriliyor mu.?

Bu sorularımızın cevaplandırılması kamu vicdanını rahatlatacağı gibi idareler üzerinde oluşan olumsuzlukları bertaraf edeceği gibi çalışma barışına da katkı sağlayacaktır. Soruların cevabını bizim gibi Kamuoyu da merakla beklemektedir. Buradan tavsiyemiz bu türlü işleri bırakmalarıdır. Boşuna ASM’lerden talepte bulunmayın. Biz açıkça söyleyelim. Üyelerimiz ASM’lerde sendikal haklarını kullanıyor ve iş bırakıyorlar. Bir zulme direniyorlar. Buna devam da edeceklerdir. Bu tür şeyler çalışanlara gözdağı için yapılıyorsa bundan vazgeçilmelidir. Buradan Sayın Valiye, Halk Sağlığı Müdürüne de açık bir çağrı yapıyoruz. İşe zulmetmekle uğraşanlar hakkında, resmi yazı yazmasını bilmeyenler, nerden neyi isteyeceğini bilmeyenleri ya hizmet içi eğitime alın öğretin. Yada kamu idaresini bilmeyenler hakkında gereğini yapın. Çalışana zulmü katmerli hale getirmeye çalışmayın, Çalışana da müsaade etmeyin. Ömer ÇEKER Şube Başkanı.


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Başiskele İlçe Temsilcisi Yalcın Gül İle birlikte Aile Sağlığı Merkezlerinde Görev Yapan Sağlık Çalışanlarına tutturulan Cumartesi nöbetlerine gitmeyenlerin tespit edilmesinde yaşanan usulsüz uygulamalar hakkında Şubede basın açıklaması yapan Şube Başkanı Çeker, Sağlık Çalışanları arasında yüksek sesle konuşulan iddiaları yetkililere sormak suretiyle Şubede basın acıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Başiskele İlçe Temsilcisi Yalcın Gül İle birlikte Aile Sağlığı Merkezlerinde Görev Yapan Sağlık Çalışanlarına tutturulan Cumartesi nöbetlerine gitmeyenlerin tespit edilmesinde yaşanan usulsüz uygulamalar hakkında Şubede basın açıklaması yapan Şube Başkanı Çeker, Sağlık Çalışanları arasında yüksek sesle konuşulan iddiaları yetkililere sormak suretiyle Şubede basın acıklaması yaptı.