Haberler

İşyerinde Ankete Ceza Mahkemeden Döndü

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 48,357 defa okundu
İşyerinde Ankete Ceza Mahkemeden Döndü
Antalya Gazipaşa’da Devlet Hastanesinde ilçe temsilcimizin çalışan memnuniyeti anketi yapması nedeniyle kendisine verilen cezayı mahkeme iptal etti.

Antalya Gazi Paşa İlçe temsilcimiz tarafından “ Çalışan personelin memnuniyet anketi yapılması ve sonuçlarının basın yoluyla kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilçe temsilcimize soruşturma açılmıştı.

Soruşturma neticesinde devlet memurunun itibar ve güvenini sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak, Kurumun huzur, sükûn ve düzenini bozmak ve basına demeç vermek fiillerinden dolayı uyarı ve kınama cezasıyla cezalandırılmasına hükmetmişti. İtiraz sonucunda İl Disiplin Kurulu Kararı ile kınama cezasının kaldırılmasının ardından uyarma cezasının iptali içinde Türk Sağlık Sen tarafından Antalya 1. İdare Mahkemesinde dava açıldı.

Davayı görüşen mahkeme verdiği kararda davacının üyesi bulunduğu sendikanın yetkili kurullarınca alınan karar uyarak memnuniyet anketi yaptığını vurguladı. Kararda anket çalışmasının disipline aykırı eylemi bulunmadığına dikkat çekilerek anketi yapan sendika temsilcisine verilen cezanın hukuka uygun olmadığına karar verildi. Söz konusu uyarma cezası iptal edildi.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk sağlık-Sen Genel Başkanı Önder kahveci  “Bakanlık sağlık çalışanlarının memnuniyetini önemsemiyor. Görüyoruz ki taşradaki idarecilerinde sağlık çalışanlarının memnuniyetinin belirlenmesine tahammülleri bile yok.  Tüm bunların nedeni ise gayet açık çünkü sağlık çalışanları çalışma hayatlarından memnun değiller. Birçok sıkıntıları var ama idareler görmezden geliyorlar. Kendilerinin çıkacak sonucu bilip yapmadıkları memnuniyet anketleri yapılıp kamuoyuna ilan edilince rahatsız oluyorlar. Ceza veriyorlar ama haksız bu cezalar hukuktan geri dönüyor. Hâlbuki idareciler memnuniyet anketlerine ceza vermek yerine bizzat desteklemelidir. Ama böylesi yöneticiler ülkemizde ne yazık ki yok' dedi.