Haberler

İstinaf Mahkemesi: Aile Hekimine İş Bıraktığı İçin Ceza Verilemez

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 3,253 defa okundu
İstinaf Mahkemesi: Aile Hekimine İş Bıraktığı İçin Ceza Verilemez
Geçtiğimiz günlerde cumartesi nöbetine gitmediği için bir Aile Hekimine verilen 5 puanlık ihtar cezasının yerel mahkeme tarafından iptal edilmesi ve bu karara yapılan itiraz neticesinde Danıştay 2. Dairesinin verdiği bozma kararı üzerinden spekülasyon yapılmıştı.

Danıştay’ın davaya özel başka faktörlere dikkat çekerek verdiği bir karar olmasına rağmen bir yaygara koparılarak sağlık çalışanları iş bırakamaz türünden haberler yayınlanmış, Bu oluşturulmak istenen algıya karşı sendikamız tarafından bir açıklama yapılmıştı. Bu konuda İstinaf Mahkemesinden bizim haklılığımızı tescilleyen 2  karar daha geldi.

Düzce Akçakoca’da diğeri Ankara Çayyolu’nda görevli iki aile hekimi üyemize verilen 5 puanı ihtar cezası ile ilgili İstinaf Mahkemesi olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Uluslararası Sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlara dikkat çekti.

İstinaf Mahkemesi sendikanın aldığı karar uyarınca işe gelmeyen aile hekimlerinin eyleminin sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek  izinsiz işe gelmemek kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmederek cezaların iptaline karar verdi.