Haberler

İş Bıraktık, Kefenleri Bakanlık Duvarına Astık

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 46,586 defa okundu
İş Bıraktık, Kefenleri Bakanlık Duvarına Astık
Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik.

Sağlık Bakanlığına Binlerce Çalışanlar Beraber Yürüdük
Sendikamız tarafından gerçekleştirilen ve birçok STK’nında katılar destek verdiği eylemimizde ilk olarak Numune Hastanesi bahçesinde binlerce sağlık çalışanı toplandı. Buradan başlatılan yürüyüşle sağlık çalışanları sloganlar atarak Bakanlık önüne geldiler. 
Tarih Yine Tekerrür Ederek Bizim Ciğerimizi Yaktı.
Burada Genel Başkanımız Önder Kahveci tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Genel Başkanımız yaptığı konuşmada sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hakkında defalarca uyarı yaptıklarını fakat bu uyarıların dikkate alınmadığını belirterek “Sağlık Çalışanlarına yönelik her şiddet olayından sonra sürekli yetkilileri uyarmıştık. Gereğini yapın, çalışma ortamlarını güvenli haline getirin demiştik.  Hastaneleri ellerinde sopa, bıçak ve silahla basanlara dikkat çekerek felaket geliyor demiştik. Fakat uyarılarımız dikkate alınmadı.  Sağlıkta şiddet bir kez daha cinayete dönüştü.  Tarih yine tekerrür ederek bizim ciğerimizi yaktı. 29 Mayıs 2015 tarihinde bu kez de Samsun’da Dr. Kamil Furtun hunharca hastanede katledildi. Yılın doktoru seçilmişti, binlerce hastaya şifa dağıtmıştı ama kendini bilmez bir psikopatın kurşunlarına hastane koridorlarında hedef oldu. “ dedi.
Kamu Kuruluşlarında Can Güvenliği Yok
“Her olaydan sonra yapılan uyarıları dikkate almayıp önlem almakta ihmalkar davrananlar da bu olayın sorumlusudurlar.' diyen Genel Başkanımız  sağlık çalışanlarının hayatlarından endişe duyarak hizmet ürettiklerini ifade etti. 
 Kamu kurumlarında çalışanların can güvenliğinin korunamaz hale geldiğini belirten Gene Başkanımız Önder Kahveci “Kendilerine, eş ve çocuklarına güvenlik ordusu ve  zırhlı makam araçları tahsisinde tüm imkanları kullanan devletlu büyüklerimiz söz konusu sağlık çalışanlarının can güvenliği olunca alınacak tedbirleri ve bu uğurda yapılan uyarıları ne den görmezden gelirler? Her fırsatta insanı yaşat ki, devlet yaşasın diyenler, gelinen noktada devletin memurunu yaşatamaz, kamu kurumlarında çalışanların çalıştığı iş yerinde canını koruyamaz durumdadırlar.  Çalışanların güvenliğini sağlama konusunda çaresiz ve zavallı bir durum sergilemektedirler.  Kısacası devlet çalışanını korumaktan aciz bir hale gelmiştir. Bu acizlik bizim devletimize yakışmamaktadır.' Şeklinde konuştu.  
Daha Kaç Canın Gitmesi Gerekiyor ?
Sağlıkta şiddet sloganlarla veya toplantılarla çözülecek bir iş olmadığını belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Buradan soruyoruz: Bunu anlamak için kaç canın daha kurban verilmesi gerekiyor? Sadece 2014 yılında Beyaz Koda 11 binin üstünde şiddet vakası ihbarı bırakılmış. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçmiştir. Verilen süslü beyanatlar, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Dr. Kamil FURTUN’un hastane koridorlarında katledilmesine engel olamamıştır. Sağlıkta şiddet ne yazık ki önce rutinleşmiş Samsun’da da bir kez daha cinayetleşmiştir. Bu cinayet ilk olmadığı gibi son olmasını çok isterdik ama son da olmayacaktır. Beyaz önlüklere siyah kefen biçildiği bu vahşet düzeni önlemler ve ağır yaptırımlar olmaz ise sürüp gidecektir. Anayasamızın 56. Maddesi göre herkesin beden ve ruh sağlığı içinde hayatını devam ettireceği bir ortam sağlamak devletin temel görevleri arasında sayılmıştır. Ancak bugün gelinen noktada, ekonomik ve sosyal etkenlerle her 4 kişiden 1’i depresyonla karşı karşıyadır. Eldeki verilere göre 12 senelik AKP iktidarında, Boşanma, Cinayet ve İntihar sayısı artış göstermiştir. İşte sorunun esas kaynağı buradadır. Sağlıkta cinayetlere varan şiddeti 3-5 caninin psikopatlığına bağlamak olayın arkasındaki Türkiye gerçeğini de örtmektir' dedi. 
Akşam Olunca Sağ Salim Ailemize Kavuşmak İstiyoruz.
Türk Sağlık-Sen olarak biz yaşanan bu vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği talebimizi bir kez daha dile getirmek için bugün tüm yurtta iş bıraktık diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerine şöyle devam etti: Talebimiz çok basittir. Sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuşmak istiyoruz.  Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama korkusu yaşadığı bir ortam olarak kalmasını istemiyoruz. Biz burada hizmet üretmekten çekinir bir hale geldik. Şifa veren eller kendi hayatlarından her gün endişeliler. Bunun düzeltilmesini istiyoruz.  Çalışanların güvenliğini sağlayamayan Sağlık Bakanlığı ne işe yarar acaba ?Lutüf değil, insan olarak çalışan olarak hakkımızı istiyor diyoruz ve hayatını kaybeden doktorumuz Kamil Furtun’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun. 
Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Sağlık alanında faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri de konuşmalar yaptılar. Konuşmaların tamamlanmasının ardından Genel Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz tarafından bakanlık bahçe duvarına siyah çelenk bıraktılar. Bakanlık demirlerine siyah kefenleri asarak eylemi tamamladılar. 

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik. Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik. Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik. Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik. Türk Sağlık-Sen olarak bugün tum yurt genelinde sağlıkta cinayeti protesto için iş bıraktık. Ankara’da Numune Hastanesinden Bakanlık önüne kadar binlerce sağlık çalışanı ile yürüdük. Siyah kefenleri Bakanlık demirlerine asarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettik.