II. Kadın Çalıştayımızı Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleştirdik.

II. Kadın Çalıştayımızı Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleştirdik.
Sendikamız tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin dört bir tarafından kadın temsilcilerimizin katıldığı “Çalışma Hayatı ve Sendikal Mücadelede Kadın” temalı II. Kadın Çalıştayımız 8-10 Mart tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Genel Başkan Yardımcımız İsmail Türk’ün açılışının yaptığı çalıştayda ilk olarak  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Polat'ın bir konuşma yaptı. 
Polat: Kadınlarımız Sivil toplumda Aktif Olmalı
Konuşmasında kadın çalışanların sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Polat, Türk kadının sivil toplumda daha aktif olarak görev alması gerektiğini kaydetti.
 Kamu çalışanı kadınlar için sendikal mücadelenin önemine vurgu yapan Polat Türkiye Kamu-Sen Kadın Komisyonları her platformda kamu çalışanı kadınların sorunlarını gündeme getirdiklerini belirtti.  Türk Sağlık-Sen’li kadınların kamuda mücadeleleri ile örnek olduklarını kaydeden Polat, Tüm kamu çalışanı kadınları Türkiye Kamu-Sen çatısı altında mücadeleye davet etti.  Polat kadınların kendi sorunlarına en iyi kendilerinin dile getireceğini ve kendilerinin çözüm bulacağını belirtti.
Kadın Gelecek Nesillerin Teminatıdır
Leyla Polat'ın ardından bir konuşma yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci ilk olarak tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Türkiye Kamu-Sen’li ve Türk Sağlık-Sen’li olarak sendikal mücadelede yer alan kadınlara teşekkür etti.
Ziya Gökalp “Kadın yükselmezse alçalır vatan, Samimi olmaz onsuz bir irfan."  Sözünü hatırlatan Genel Başkanımız Önder Kahveci bu sözün Türk tarihinde anlamını bulduğunu belirterek “Bizim nezdimizde; Kadın annedir, kadın vatandır, kadın ülkedir, kadın gelecektir, Kadın Gelecek nesillerin teminatıdır.” dedi.  
Sözleşmeli Çalışma Aileleri Parçalıyor
Kamuda görev yapan 1 milyon 1188 bin kadın çalışan olduğunu belirten ve sağlık alanında görev yapan çalışanların da yüzde 55’sini kadınların oluşturduğunu belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “Kadın çalışanların sorunları ile ilgili yaptığımız ankete göre yüzde 76’sı cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğradığını düşünüyor. Yüzde 67’si cinsiyetinden dolayı kendini dezavantajlı hissediyor. Geleceklerini güvende hissetmiyorlar. Sıfırlanan döner sermayeler ve düşük maaşlar nedeniyle mağdurlar. Aşırı iş yükü, sonu gelmeyen nöbetler, sözleşmeli istihdam aile ve sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Sözleşmeli çalışma aileleri parçalıyor, Eş ile iş arasında vicdanlara dahi sığmayacak bir tercih yap diyor. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm çalışanların kadrolu olmasını istiyoruz. Bu konuda duruşumuz net. Alileler parçalanmasın, huzurlu olsun diyoruz.” dedi. 

Gelecek Vizyonu Ortaya Koyuyoruz
Dünya değişirken kamuda hala kreş v.b. sorunlarla uğraşılmak zorunda kalındığını belirten Genel Başkanımız “Dünya değişiyor ve gelişiyor. Yeni işler, yapay zeka ve ileri teknolojiyi dünya tartışıyor ve geliştiriliyor. Bizde Türkiye Kamu-Sen olarak geleceğe bakmak adına sendika 4.0’ı başlatarak ortaya bir gelecek vizyonu koyduk. Ama gelin görünki kamuda hala çözülememiş kreş sorunu konuşuluyor. Bunun hemen çözülmesi ve böyle sorunları geride bırakmamız lazım” dedi. 
Kamuda mobbing ve şiddete karşıda acil çözüm getirilmesi gerektiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci ek zam ve ek gösterge ile ilgilide açıklamalarda bulundu. Türkiye Kamu-Sen’in bu iki konuda da mücadelesini sürdüreceğini ve ısrarcı olmaya devam edeceğini kaydetti.
Türk Sağlık-Sen’imizde Yüzde 56’sını Kadınlar Oluşturmaktadır. Bu Bizim İçin Övünç Kaynağıdır.
Kadın çalışanların sorunlarının çözümü için sendikal mücadele aktif olması gerektiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci  sözlerini şöyle sürdürdü: “ Sorunların çözümü için sendikal mücadelede aktif olarak yer almalısınız. Sizin hakkını en iyi yine siz savunursunuz. 
 İlk kadın memur Bedra Osman Osmanlı İmparatorluğunun başkentinde çalışmak için Fransızca ve Rumca konuşma şartı istemek gibi onur kırıcı bir davranışa karşı mücadelesini başlatmış, Osmanlı  Müdafaa-i Hukuk-ı Nisvan’a (Osmanlı Kadınının Hakkını Savunma Derneği) altında mücadelesini kazanmıştır. 
Türk Sağlık-Sen’imizde yüzde 56’sını kadınlar oluşturmaktadır. Bu bizim için övünç kaynağıdır. Hepinize Teşekkür Ediyorum. 
Sendikal mücadelede her zaman ve şartta yanınızdayız. Bizim için önceliklisiniz. Çalışmalarınızda şimdiden kolaylıklar diliyor, Türk kadının anlatan şu güzel şiirler sizlere veda ediyorum. 
Önce Elif olmak Mehmet olmaktır mesele
Elif gibi dümdüz Mehmet gibi şahan
Sonra bir kadın, bir erkek ve sonra vatan
Dalgalanan bayrağın gölgesinde bir olmaktır mesele
Birlik olmak hiç hayıflanmadan

Kınalı Alileri yetiştiren ana olmaktır Elif
Erzurum tabyalarında Nene Hatun olmaktır
Kazma kürek demeden ne bulduysa çağlayan

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirinde Elif olmaktır
Mustafa Kemal’in kağnısını yürüten
Arif Nihat’ın şiirinde bayrak olmaktır
Nereye dikilmek istiyorsa oraya dikilen

Prof. Dr. Yücel Uyanık Sunum Gerçekleştirdi
Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Hacı Bayramı Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişikleri bölümü başkanı Prof. Dr. Yücel Uyanık tarafından Sağlıkta dönüşüm, sağlıkta kadın çalışanlar ve sendika 4.0 konularını slayt eşliğinde anlatıldı.
Eğitim çalışmasını tamamlanmasının ardından kadın temsilcilerimiz tarafından grup çalışması gerçekleştirilerek belirlenen konular tartışıldı ve her bir grup rapor hazırladı. 
Grup çalışmalarının tamamlanmasının ardından Genel Başkanımız Önder Kahveci tarafından kadın temsilcilerimize “Çalıştay Katılım Belgesi” takdim edildi. 
Türk Sağlık-Sen’liler Yüreğiyle Sendikacılık Yapıyor. 
Çalıştayımız Genel Başkanımız Önder Kahveci’nin yaptığı kapanış konuşması ile sona erdi. Kapanış konuşmasında Genel başkanımız Önder Kahveci şunları söyledi: ben inanıyorum ki Türk Sağlık-Sen kadın mensupları, herşeyi başaracak güçte ve kudrettedir. Hepiniz kendi kurumlarında çalıştığınız yerlerde görüyorsunuz ki yetkili sendikanın, konfederasyonun kamu çalışanlarına vereceği bir şey kalmamış. 
Tükenmişler bunlar, bunların sadece yaptıkları şey sendikacılığı birilerinin üstüne havale ederek idareciler vasıtasıyla üye kaydederek sendikacılık yapmaya çalışıyorlar. Ama Türk Sağlık-Sen’liler yüreğiyle sendikacılık yapıyor. 
Onun için sizin yaptığınız her bir üye kıymetlidir. Orada emek var, alın teri var sendikacılık var. Türk Sağlık-Sen’in 100 bin üyesine buradan selam olsun.  Zorluklar vardır ama bu zorluklar aşılmak için vardır. Ben size inanıyorum. Üstesinden gelirsiniz. Bugüne kadar geldiniz bu bayrağı yükseklere diken sizsiniz.  Mehmet Emin Resulzade diyor ki; “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.” Bayrak size emanet.