Haberler

Hastaneler Ciddi Risk Altında

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 39,909 defa okundu
Hastaneler Ciddi Risk Altında
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bitişiğinde devam eden zemin altı otoparkı inşaatı nedeniyle, hastanenin poliklinikler binasında çatlaklar oluşturması ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliğinde ihmalin çok ciddi boyutlarda olduğunu kaydetti.
Haydarpaşa Numune Hastanesinde yaşanan durumun bunun bir örneği olduğuna dikkat çeken Kahveci ' Türkiye'de ne yazık ki sağlık alanında iş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi sıkıntılar ve ihmaller var. Hastanelerin büyük bir kısmının depreme dayanaksız olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdide gerekli tedbirler alınmadan yapılan inşaat çalışmalarında görüyoruz ki hastanelerde çatlaklar oluşuyor, poliklinikler kapatılıyor' dedi.
 
Sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili anket gerçekleştirdiklerini ve ortaya vahim bir tablo çıktığını söyleyen Genel Başkan Önder Kahveci 'Sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi eksiklerin olduğunu yaptığımız bir araştırma ile tespit etmiştik. Anket sonuçlarına göre çalışanların yüzde 73'ü çalıştığı kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınmadığını belirtiyor. Bugün Haydarpaşa Numune Hastanesinde yaşananlarda ne yazık ki bizi doğruluyor. Sağlık kurumlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda alarm vermektedir. Sağlık çalışanlarında güvenli ve risksiz bir ortamda çalışmak haklarıdır. Bu en kısa sürede sağlanmalıdır. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. ' şeklinde konuştu.