Haberler

Haksız Kesilen Aşı İade Bedellerini Mahkemeyle Geri Aldık

/ Kazanımlar Yazdır
Bu haber 5,647 defa okundu
Haksız Kesilen Aşı İade Bedellerini Mahkemeyle Geri Aldık
Soğuk zincirinin kırılması nedeniyle aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı üyemizden imha olan aşıların ücreti olarak tahsil edilen 6048 TL’yi açtığımız dava ile üyelerimize iadesini sağladık.

İstanbul Küçükçekme’de bir ASM’de görevli aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı üyemizin Soğuk zincir sorumlusu olduğu günde soğuk zincirin kırılıp aşıların imha edilmesi nedeniyle 6048 TL tahsil edilmişti.

Soğuk zincirinin kırılması nedeniyle aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı üyemizden imha olan aşıların ücreti olarak 6048 TL tahsil edilmişti. Söz konusu aşı iadesi bedelinin geri ödenmesi için sendikamızın yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine dava açılmıştı.

Davayı görüşen İstanbul İdare Mahkemesi her iki üyemiz ile ilgili verdiği kararda üyelerimizin soğuk zincirin kırıldığı gün soğuk zincir sorumlusu olduğunun sabit olduğu fakat sorumluluk ile ilgili kararın ASM yetkilisi tarafından üst makamlara bildirilmediğine dikkat çekti.

Mahkeme bu nedenle üyelerimizin söz konusu olaydan bilgi sahibi olmadıklarına dikkat çekerek üyelerimizin soğuk zincir sorumlusu olduğunu üst makamlara bildirmeyen ASM yetkilisinin sorumlu olduğuna ve üyelerimizin soğuk zincirin kırılmasından sorumlu tutulamayacağına hükmetti. 6048 TL’lik aşı bedelinin iadesi talebinin reddedilmesi işleminin hukuka uygun olmadığına hükmederek iptaline karar verdi. Üyelerimizden tahsil edilen aşı bedellerinin yasal faizi ile birlikte iadesine hükmetti.