Haberler

GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİK

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 151 defa okundu
GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİK
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği olarak; Yerel Ekspres Gazetesinden Ayhan DUMAN’a memur maaş artışı ve vergi dilimleri hakkında açıklamalarda bulunduk.

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, kamu çalışanlarına yapılan yüzde 10.7 oranındaki maaş zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kazak, memurların Temmuz-Aralık ayları arasında yaşanan enflasyon artışlarından kaynaklı hak kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

TÜİK tarafından geçtiğimiz hafta Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar doğrultusunda kamu çalışanlarına yüzde 4 oranında toplu sözleşmeden doğan zam ve yüzde 6,7 oranında enflasyon farkı verildi. Gazetemize konuşan Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Açıklanan rakamların reel enflasyonu tam olarak yansıtmadığı kanaatindeyim. Gerek kamu çalışanlarının gerekse vatandaşların cebine yansıyan enflasyonun, TÜİK’in açıkladığı rakamların üzerinde olduğunu düşünüyorum.

2018 yılında enflasyon rakamları bir hayli arttı. Öte yanan geçtiğimiz yıllarda yapılan toplu sözleşmede yetkili sendika yüzde 3,5+ yüzde 4’e imza attı. Rakamlara baktığımızda toplam zam miktarı 10,7 olarak açıklandı. Bu rakamın içerisinde yüzde 6, 7 oranında enflasyon farkı verildi.

ENFASYON SEPETİ 
Doğru enflasyon tahmini yapılması adına TÜİK tarafından yapılan araştırmada enflasyon sepetinin güncellenmesin gerektiğinin altını çiziyorum. Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları olan gıda, giyim, ulaşım gibi ihtiyaçlarının yanı sıra insanların hayatlarında bir kez ihtiyaç duyacağı ürünlerin bu sepette kullanılması doğru değil. Açıklanan enflasyonun reel olarak yansıtılmadığını düşünüyoruz.

ENFLASYON ARTIŞLARI NASIL TELAFİ EDİLECEK?
Refah payı isteklerini yineleyen Kazak, Türkiye’de gerçekleşen enflasyon düzeyinde zam veriliyor ancak geçmişe dönük haklarımızı telafi etmiyor. Enflasyon ikinci yarı için yüzde 10 oranından hesap edildi. Kamu çalışanların Ocak ayından bu yana yaşadığı hak kayıpları ne olacak?

Türkiye Kamu-Sen olarak enflasyon farkına ek olarak refah payı talebimiz vardı. Ancak bu şekilde hak kayıplarımız önlenebilecektir. Temmuz-Aralık ayındaki enflasyon artışları nasıl telafi edilecek? Bunun düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu yıl toplu sözleşme yılı, kamu çalışanlarına çağrıda bulunmak istiyorum. Kamu çalışanları yetkili sendikanın ortaya koymuş olduğu performansı doğru analiz etmeli. Çalışanları ne kadar sıkıntıya soktukları yapılan toplu sözleşmelerde görmekteyiz. Daha doğru mücadele, kamu çalışanlarına yakışır bir ücretin Kamu-Sen tarafından yapılacağı inancındayız. Asgari Ücretlilerin hakları için mücadele sonunda yüzde 26 oranında zam alınabildi. Bu oranda zam neden kamu çalışanları için alınamadı? Yetkili konfederasyonun ve kamu çalışanlarının bunu sorgulaması gerekiyor.

KAMU ÇALIŞANLARI GELİR KAYBINA UĞRAYACAK
Kamu çalışanlarına yönelik vergilendirme dilimlerine değinen Kazak, “Her mali yılla sınırlı olarak kamu çalışanlarından yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25’lik dilimlerde gelirlere göre vergi alınır. Kamu çalışanlarından alınan vergilerin asgari ücrette olduğu gibi yüzde 15’te sınırlandırılmalı. Kamu çalışanları Ocak almış oldukları zamlarla Aralık ayına baktığımızda adeta gelir kaybına uğrayacaklar. O nedenle gelir vergisi de çalışanların başlı başına sorunu oluyor. Kamu çalışanların vergilendirmeleri yüzde 15’e sabitlenirse, bu arkadaşlarımızda bir nebzede olsa nefes alacaklardır” diye konuştu.

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği olarak; Yerel Ekspres Gazetesinden Ayhan DUMAN’a memur maaş artışı ve vergi dilimleri hakkında açıklamalarda bulunduk.