Haberler

GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİK

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 1,320 defa okundu
GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİK
Gaziantep Şubesi olarak; Ekspres Gazetesinden Ayhan DUMAN'a açiklamalarda bulunduk.

Son aylarda döviz kurunda yaşanan dalgalanma pek çok alanda etkisini gösterirken, halka sağlık hizmeti sunan hastanelerde döviz kurundan etkilendi. Hastanelerde sağlık hizmetlerinde kullanılan malzemelerin tamamına yakının ithal ürünler olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, tıbbi malzemelerin temininde sorunlar yaşandığını söyledi. Kazak, “Firmalar, dövizdeki belirsizlikten dolayı teklif vermekten çekinirken, hastanelere gerekli olan tıbbi materyaller alınamıyor. Tıbbi materyallerin temin edilememesi vatandaşların tedavisine yansıyacak. Dövizdeki belirsizlikten hastaneler, son derece ciddi şekilde etkileniyorlar” diye konuştu.

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi Başkanı  Kemal Kazak, dövizin yükselmesi ile birlikte hastanelere alınan tıbbi malzemelerin temininde sorun yaşandığını söyledi. Kazak, “Hastanelerde bulunan tıbbi malzemeler ithal ürünler olduğu için döviz fiyatlarından etkileniyorlar. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle tıbbi malzeme distribütörleri ihalelerde fiyat teklifinden bulunamıyorlar. Geçtiğimiz günlerde kentteki hastanelerden bir tanesinde hastanenin tıbbi malzeme ihtiyacı var, ihale yapılacak ancak firmalar dövizdeki belirsizlikten dolayı teklif veremiyorlar. Firmalar, dövizdeki belirsizlikten dolayı teklif vermekten çekinirken, hastanelere gerekli olan tıbbi materyaller alınamıyor. Tıbbi materyallerin temin edilememesi vatandaşların tedavisine yansıyacak. Dövizdeki belirsizlikten hastaneler, son derece ciddi şekilde etkileniyorlar. Tıbbi malzemelerin tamamına yakını ithal ürünlerden oluşuyor. Bunların girdileri dövizle oluyor.  Tıbbi malzemelerin Türkiye Distribütörleri fiyat vermemeye zorluyor, alt bayilerinde fiyat verememesine neden oluyor. Bu da tıbbi malzemeler yardımıyla tıbbi hizmet alacak olan vatandaşlara yansıyor. Hastanelerde materyal olmadığı için durum vatandaşların tedavisine yansıyor.”

ULAŞIMDA GÜÇLÜK YAŞANIYOR

Çocuk Hastanesinin kente uzak bir noktada bulunduğunu söyleyen Kazak, “Çocuk hastanesi kentin batı kısmında bulunuyor. Kentteki çocuk ve nüfus oranına baktığımızda, kentin doğu ve güney bölgelerinde çocuk oranının fazla oluğunu gördük. Hastane ise batı kısmında yer alıyor.  Şehrin güneyinde ve doğusunda, Düztepe, Çıksorut, Ünaldı, Perilikaya bölgelerinde yaşayan insanların daha çabuk ulaşabileceği bir bölgeye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılması gerektiğini düşünüyoruz.  Bu hastanelerin yapılması şart. Devlet hastanelerine genelde dar gelirli aileler gidiyor. Gaziantep’te yaşayan insanlar ulaşım sorunlarının yaşandığı hastaneye ulaşımda güçlük yaşıyorlar. Bu noktada Şehir Hastanesi’nin hizmete başlamasını ardından işlevsiz hale geleceğini düşündüğümüz Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yerinin Çocuk Hastanesi olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

ERSİN ARSLAN VE ABDULKADİR YÜKSEL DEVLET HASTANELERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

Abdulkadir Yüksel ve Ersin Arslan Devlet Hastanelerinden birinin Çocuk Hastanesine dönüştürülmesi gerekliliğini vurgulayan Kazak,  “Bahsi geçen bölgelere çocuk ve kadın doğum hastanelerinin yapılması daha doğru olur, vatandaşlarında ulaşımı sağlanmış olur. Bu amaçla Abdulkadir Yüksel ve Ersin Arslan Hastanelerinin yerine Çocuk Hastanesi yapılabilir. Özellikle Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi yerine Çocuk Hastanesi yapılması,  Düztepe, Perilikaya gibi bölgelerde ikamet eden vatandaşların çocuklarını daha iyi bir şekilde ulaşım sorunu yaşamadan ulaştırabilecekleri bir yer olur. Bölgenin de ulaşım yönünden elverişli olması önemli” diye konuştu.

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

 Gaziantep Şubesi olarak; Ekspres Gazetesinden Ayhan DUMAN'a açiklamalarda bulunduk.