Genel Başkan Önder Kahveci: Sağlık Bakanlığı mülakatta herkese yazılı sınavda aldığı puanı versin, süreç hakkaniyetli bir şekilde tamamlansın

Genel Başkan Önder Kahveci: Sağlık Bakanlığı mülakatta herkese yazılı sınavda aldığı puanı versin, süreç hakkaniyetli bir şekilde tamamlansın

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yazılı sınavı 4 Ekim’de yapılmış, o tarihte Covid-19 tanısı, tedavisi veya temaslı olması sebebiyle sınava giremeyen adaylar da 17 Ocak’ta telafi sınavına katılmışlar ve yazılı sınav süreci tamamlanmıştır. Geriye sadece sözlü sınav kalmıştır. 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen olarak mülakata cepheden karşı olduğumuzu ilk günden beri ifade etmekteyiz. Mülakatın tamamen kaldırılması gerektiğini de  belirtmekteyiz. 

Mülakata çalışanların da bakış açısı ve bu tür sınavlarda yaşananlar da kamuoyunun malumudur. 

Bu nedenle salgınla mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları için görevde yükselme ve unvan değişikliği mülakatları tıpkı Milli Eğitim Bakanlığı ve birçok Üniversitenin yaptığı gibi yazılı sınavların sonuçlarına etki etmeyecek bir süreçle tamamlanmalıdır. Bu konuda yapılması gereken de tüm adaylara yazılıda aldıkları puanın mülakatta da aynısının verilmesidir.  

Bu konuda Sağlık Bakanlığı, en kısa sürede gereğini yaparak sınav sürecini sağlık çalışanlarının istediği biçimde nihayetlendirmelidir. Adaylar hak ettikleri kadrolarına bir an önce kavuşturulmalıdır. Beklemenin bir anlamı, mülakat komisyonları ile çalışanları endişeye sevk etmenin bir anlamı ve hayrı yoktur. 


Önder KAHVECİ
Genel Başkan