Genel Başkan Kahveci: Sağlıkta Şiddete Çözüm İstiyoruz Çözüm

Genel Başkan Kahveci: Sağlıkta Şiddete Çözüm İstiyoruz Çözüm

AHEF (Aile Hekimleri Federasyonu) tarafından gerçekleştirilen ve sendika olarak bizimde destek verdiğimiz “Sağlıkta Şiddete Hayır” mitingi Ankara’da yapıldı. Birçok şubemizin de il dışından geldiği mitingte sağlıkta şiddet protesto edilerek çözüm istendi. 

Mitingte bir konuşma yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci sağlıkta şiddetin tüm çalışanların sorunu olduğuna dikkat çekerek “Bugün burada sağlıkta şiddeti protesto etmek, acil ve ağır yaptırımların hayata geçmesi talebimizi bir kez daha yinelemek için bulunuyoruz. Çünkü sağlık çalışanlarına şiddet 1. Basamaktan 3. Basamağa kadar her kademede, her çalışanın sorunudur. Türkiye’de sağlıkta şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir. Bugün artık sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir. Buna dur demek için sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.” Dedi.

Tutuklu Yargılanma Uygulanmalı

Tutuklu yargılama kağıt üstünde kaldığını belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunu görmelidir. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir. Bunun yanı sıra şiddetin bir tedavi biçimi olarak algısı yıkılmalı, şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında belli bir süre ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacağını bilmelidir. Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır.

Sağlık Kurum ve Kuruluşları Sıfır Toleranslı Alan İlan Edilmeli 

 “Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden Sıfır Toleranslı Alan olarak tanımlanmasıdır” diyen Genel Başkanımız sözlerini şöyle sürdürdü: Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de bulunmaz.  Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir. Böyle bir alan tanımlaması ile eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler haline geleceklerdir.  Bu konuda sendika olarak teklifimizi Sağlık Bakanlığı TBMM ve Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilere gönderdik. Sağlıkta şiddet konusunda da bu tarz çözümlerin faydalı olacağına inanıyoruz. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Artık toplantılardan, hazırlanan raporlardan, yayınlanan kınama mesajlarından usandık. Çözüm istiyoruz çözüm. 

Sorunlar Hem Sizi Hem de Sunulan Sağlık Hizmetini Olumsuz Etkiliyor 

Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına da seslenen Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Ağır bir iş yükünüz var. Anlamsızca üzerinize yüklenen raporlar, takip etmediğiniz işlemlerden dolayı verilen sorumluluklar gibi akıl almaz bir çalışma sisteminde hizmet üretmeye çalışıyorsunuz.  

Sistemdeki aksaklıklar ve olumsuzluklarda şiddete yol açan etkenlerden birisidir. Sorunlar hem sizi hem de sunulan sağlık hizmetini olumsuz etkiliyor. 

 Aile hekimliğinde sorunların çözülmesi, ihtiyaçlara cevap verebilecek bir ödeme sisteminin getirilmesi, çalışanların huzura kavuşması için Türk Sağlık-Sen olarak elimizden geleni yapacağız, mücadeleden bir an bile geri durmayacağız. 

Bugün Ankara’nın bu soğuğunda buraya gelen emeğine, ekmeğine sahip çıkan, şiddete karşı tepkisini koyarak çözüm isteyen sizlere ve bu eylemi gerçekleştiren AHEF’e, katılan STK’lara  çok teşekkür ediyorum. Şunu asla unutmayın Mücadele edenler her zaman kazanamazlar ama kazananlar hep mücadele edenlerdir. 


Haber Resimleri