Genel Başkan Bengütürk Tv’de Gündemi Değerlendirdi

Genel Başkan Bengütürk Tv’de Gündemi Değerlendirdi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Bengü Türk TV’de yayınlanan “Söz Hakkı” Programının canlı yayın konuğu olarak gündemdeki ve çalışma hayatındaki konulara ilişkin görüşlerini dile getirdi.

KAHVECİ: TEŞKİLATIMIZ VAR OLDUĞU GÜNDEN BUGÜNE ATA’MIZIN İZİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMİŞTİR


Türkiye  Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 82. yıldönümünde Atamızı rahmetle ve saygıyla anarak söze başlayan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Gelecek nesillere onun değerlerini aktarmak için de var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye Kamu-Sen olarak var olduğumuz günden itibaren O’nun izinde, hedefleri doğrultusunda her daim ilerliyoruz” dedi. 


KAHVECİ: AZERBAYCAN TÜRKİYE’NİN KAFKASYA’YA AÇILAN KAPISIDIR


Ermenistan’ın yenilgiyi kabul ederek, çekilmesinin ardından Karabağ’da da zaferini ilan eden can Azerbaycan’ı da tebrik eden Kahveci, Karma İstişare Komitesi olarak bölgeye yaptıkları ziyaretin detaylarını anlatarak şunları söyledi:


“Azerbaycan’ı kendi kanımızdan, canımızdan görüyoruz. Onların üzüntüsü bizim üzüntümüz. Konfederasyon olarak bağı sendikalarımızla birlikte her zaman, Türk dünyası ile irtibatımızı geliştirdik. Birçok toplantımıza, genel kurullarımıza Türk Dünyasından mevkidaşlarımızı çağırdık. Bizim için Türk Dünyası önem arz etmektedir. Azerbaycan da Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısıdır. Kardeşlerimizin bu kutlu zaferinin hayırlar getirmesini diliyorum. Sonunda kendi topraklarını işgalden kurtardılar.  Ülke olarak da tam desteğimizi verdik.  Karma İstişare Komitesi olarak, benim teklifimle o bölgeye giderek desteğimizi sunduk. “Bir millet, iki devlet” anlayışıyla her daim onların yanındaydık, olmaya da devam edeceğiz. Bölgedeki kurum ve kuruluşlar da bizim desteğimizden çok memnunlar. Türk dünyasında birliktelik oluşturma konusunda ciddi adımların atılacağını düşünüyorum.” dedi.


KAHVECİ: ŞEHİRLERİMİZDE RANT UĞRUNA CANLAR FEDA EDİLMEMELİDİR


İzmir Depremi sonrasında yaşananları da değerlendiren Kahveci, üzüntüsünü dile getirerek bölgedeki vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileğinde bulundu. Özellikle arama kurtarma çalışmalarında gönüllü çalışan kamu görevlilerinin üstün gayretlerine dikkat çekerek, onlarla ilgili yasal bir düzenlemenin yapılmasını fazlasıyla hak ettiklerini belirten Genel Başkanımız sözlerine şu şekilde devam etti:


“Türk  Büro-Sen Genel Başkanımız Osman Eksert, depremin yaşandığı gün İzmir’deydi. Sayın Başkan ve bölgedeki teşkilatımız oradaki süreci takip ederek, ihtiyaca katkı sağlamak adına çalışmalarda bulundular. Unutulmaması gerekir ki, ülkemiz deprem bölgesinde. Bu konuyla ile alakalı vakit kaybetmeden bir şeyler yapmak zorundayız. Şehirlerimizde rant uğruna canlarımızı feda etmemeliyiz. Karma İstişare Komitesi olarak biz de desteklerimizi sunmak için İzmir’e gittik. Şu bir gerçek ki, binaların durumu hakkında yapılacak zafiyet bu ülkeye en büyük ihanettir. Tabi ki kamu görevlileri bölgede müthiş bir performans gösterdiler. Onların gayret ve çabaları felaketin etkisini azaltmıştır. Arama kurtarma konusunda ciddi ilerleme var. Mutlaka gönüllü olarak çalışan bu arkadaşlarımıza yönelik çalışmalar, düzenlemeler de yapmak lazım. Gayretli çalışmalarına destek vermek gerekir” dedi.


KAHVECİ: SAYIN DENKTAŞ’IN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYAN BİR KİŞİ KKTC’NİN BAŞINA GEÇTİ


KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Sayın Ersin Tatar’ı da tebrik eden Kahveci, milli düşünen bir siyasetçinin yavru vatanda milletin takdiriyle Cumhurbaşkanı seçilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:


“KKTC seçimlerinde Sayın Ersin Tatar kazandı. Bana göre milli düşünen, kendi ülkesinin çerçevesinden bakan bir kişi olarak Sayın Denktaş’ın da kemiklerini sızlatmayan bir siyasetçi seçilmiş oldu. TOBB önderliğinde Karma İstişare Komitesi olarak kendisini tebrik etmek için KKTC’ye  gittik. İşbirliği konusunda önemli adımların atılması için girişimlerde de bulunduk. Muhataplarımızla orada biraraya gelerek Türkiye -KKTC Karma İstişare Komitesi kurulmasını ve bu bünyede her alanda işbirliği yapılması gerektiği noktasında bir görüş birliğine vardık. Kurum ve kuruluşlar arasında dayanışma sağlanmasının önemini anlattık. Son günlerde yaşanan gelişmeler de  Mavi Vatan meselesinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bizlere gösterdi”


KAHVECİ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORGUN VE KIZGIN


Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren Kovid-19 ile ilgili mücadeleye de değinen Genel Başkanımız, sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanması gerektiğini vurgulayarak; “Koronavirüs ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları artık çok yorgun ve  beklentilerinin karşılanmasını bekliyorlar. Maalesef bu konuda ihmaller çok. Bizim bu savaşta en güçlü tarafımız sağlık çalışanları ve bu süreçte bu arkadaşlarımızın moralini düzeltmezsek, mücadeleyi nasıl kazanacağız? Taleplerimiz ortada ama gelişme yok. Türk  Sağlık-Sen olarak taban ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını ve covid nedeniyle vefat eden sağlık personelinin şehit sayılmasını talep ediyoruz. Ama ek ödemeler bile çalışanlara verilmiyor. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmemiz lazım. Bu mücadeleyi hep beraber gayret göstererek kazanacağız” dedi. 


KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARININ ALIM GÜCÜ CİDDİ MANADA ERİDİ


Kamu çalışanlarının maaşlarında yapılan zamların çoktan eridiğine dikkat çeken Kahveci, “2002’de 22 çeyrek altın alan memur, 2020’de 5.5 çeyrek altın alabiliyor” diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti: 


“Memura yapılanın zam olmadığını biliyoruz. Enflasyon %12, 2020 yılında 4+4 zam yapıldı. Memur maaşlarının alım gücü ciddi anlamda azaldı. TÜİK rakamları sağlıklı değil. Maaşlarda 4.6 oranında bir erime yaşandığı ortaya çıkıyor. Bunun mutlaka telafi edilmesi lazım. Çeyrek altın cinsinden memur maaşlarına baktığımız zaman, 2002 de ortalama memur maaşıyla 22 tane çeyrek alınıyordu, şimdi 5.5 çeyrek altın alınıyor. Dolar cinsinden bakıldığında, 2013 yılında ortalama memur maaşıyla 1049 dolar alınırken şimdi bu rakam 549 dolara düştü. Kamu çalışanlarının alım gücü ne açıdan bakarsanız bakın düşüyor. Kamu görevlilerinin ücretlerinde hedefimiz yoksulluk sınırının üzerine bir standardın yakalanmasıdır. Bu tabi ki bütün çalışanlarımız için geçerlidir. 7500 TL   bandında olan yoksulluk sınırının üstüne çalışanlarımızı çıkartarak insanca yaşayacak standartlara ulaştırabiliriz. Dar ve sabit gelirliye ücret artışı piyasaları da canlandırır. Bu noktada yeni Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a görevinde başarılar diliyor, kamu çalışanlarının zam oranlarında yeni bir revize yapılmasının tam zamanı olduğunu ifade etmek istiyorum”


KAHVECİ: MEMUR PAKETİ TEKLİFİMİZİN HAYATA GEÇMESİ,  KAMUDAKİ SORUNLARI AZALTACAKTIR


Kamuda yaşanan birçok sıkıntının ve talebin Türkiye Kamu-Sen tarafından hazırlanan “Memur Paketi” teklifinde yer altığını belirten Genel Başkanımız hakkaniyetli bir çalışma sisteminin getirilmesi amacıyla mücadeleye devam edeceklerini kaydetti ve sözlerine şu şekilde devam etti:


“Sağlık Bakanlığı görevde yükselme sınavı yapmıştı. Sonuçlar belli oldu. MEB yaptığı uygulamayla, mülakat puanlarına yazılı sınavlarının aynısını verdi. Sayın Bakana buradan çağrımız olsun. Aynı uygulama Sağlık çalışanları için de uygulansın. Hakkaniyetli bir uygulama oldu. 


Bu virüs döneminde kadrolu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bütçeye de yük olmayan kadro meselesinin acilen çözülmesi gerekir. Sözleşmeli çalışanlara yönelik farklı uygulamalar adaleti bozmaktadır. Mesela, kadrolu çalışanın bir önceki yıl izni bir sonraki yıla devrolabiliyor, ama sözleşmelinin olmuyor. Bugün bu gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı bizim müracaatımız üzerine bu düzenlemeyi gerçekleştirdi. Tek istihdam politikası kadrolu çalışma olmalıdır. Süresiz sözleşmeliler açtığı dava neticesinde kadroya geçmeye hak kazandılar. Bu emsal teşkil edecektir. Bir de belediyelerde iş akitleri sonlandırılan çalışanlar var. Bununla ilgili hükümet bir düzenleme yapmalıdır. 2011 de verilen kadro sözünün yerine getirilmesi zaruridir. 


3600 ek gösterge düzenlemesi, vergi dilimlerinin düşürülmesi, bayram ikramiyesi, yönetici atamaları ve mülakat meselesi, üniversiteli çalışanlar gibi çalışma hayatının ilgilendiren hayati meselelerde memur paketinde önerilerimiz mevcuttur. Bu sorunları çözersek, birçok sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır.”