Haberler

Gaziler ve Şehit Yakını İstihdamında Değişiklikler Yapıldı

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 2,262 defa okundu
Gaziler ve Şehit Yakını İstihdamında Değişiklikler Yapıldı
TBMM'de kabul edilen torba yasa tasarısında, gaziler ve şehit yakınlarının kamuda istihdamı ile ilgili önemli değişiklikler yapıldı.

Bilindiği gibi kamuda 2 şehit yakını istihdam ediliyordu. Bunlardan birisi eş veya çocuklardan diğeri ise anne, baba veya kardeşlerden birisiydi. Yapılan değişiklikle  anne, baba veya kardeşlerin kendilerine tanınan kamuda istihdam hakkını kullanmaması durumunda eş veya çocuklardan ikisine istihdam hakkı verilmesi sağlandı.

Yapılan bir diğer düzenleme ile istihdam için 45 yaşını geçmemiş olma şartı iptal edildi ve istihdamdaki tüm yaş sınırlamaları ortadan kaldırıldı.

 Bunun dışında kanuni değişiklikle ilkokul, ortaöğrenim ve ortaokul mezunu gazi ve şehit yakınlarına da kamuda istihdam edilme imkanı getirildi.

 Ayrıca kamuda hizmetli olarak görev yapan tüm gazilere memur kadrosu verildi. Hizmetli olarak görev yapan gaziler herhangi bir sınava girmeden direkt olarak memur kadrosuna atanacaklar.  Kamuda hizmetli olarak görev yapan şehit yakınlarına bu hakkın tanınmaması ise önemli bir eksiklik olmuştur. Umarız ki bu konuda da gerekli düzenleme bir an önce yapılır. Gaziler ve şehit yakınları Türk Milletinin göz bebekleridir. Kamuda onların herhangi bir sorun yamadan çalışma hayatlarını sürdürmeleri sağlanmalıdır.