Haberler

FERMAN BAKANLIĞINSA ALANLARDA BİZİMDİR!!!

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 311 defa okundu
FERMAN BAKANLIĞINSA ALANLARDA BİZİMDİR!!!
Gaziantep Şubesi olarak;

 

-ADALETSİZ DÖNER SERMAYE SİSTEMİNE DUR DEMEK İÇİN,

-SÜREKLİ ERİYEN ÜCRETLERİMİZİN YOK OLMAMASI İÇİN,

-ALIN TERİMİZİN HEBA EDİLMEMESİ İÇİN,

-VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİ OLMAK İÇİN;

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptık. Şube Başkanı Kemal KAZAK; şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları, Vefakâr ve Cefakâr Sağlık Çalışanları;

Performansa dayalı döner sermaye sistemine bakıldığında, ne çalışana bir faydasının, ne de sistemin savunulacak bir tarafının kalmadığı açıkça görülmektedir.

Döner sermaye sistemindeki adaletsizliği, yanlışlığı ve çarpıklığı sağır sultan bile duyarken, ne acıdır ki; bakanlık yetkilileri duymazdan ve görmezden gelmektedirler.

Öyle ki; bu yanlış sistem nedeniyle; bugün ülkemizde pek çok hastanede döner sermaye dağıtılamaz hale gelmiştir. Şuan önünde açıklama yaptığımız Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi çalışanları da, adaletsiz döner sermaye sistemi nedeniyle; 3 aydan beri hak ettikleri döner sermaye alamıyorlar. Döner sermaye alabilen bazı hastanelerde ise; 5 TL gibi trajikomik ücretler verilmektedir.

Hâlbuki çalışanlar çalıştıkça kazanacak denildi. Ancak muayene, ameliyat, tüm tıbbi hizmetlerde ve iş yükünde olağanüstü bir artış olmasına rağmen, döner sermaye payı her geçen gün biraz daha küçüldü ve yok oldu.

Döner sermayeye çalışanın alın teri denildi, ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda, çalışanlar ötelendi ve döner sermaye gelirleri farklı kalemlerde kullanıldı.

Sağlık çalışanlarına ek ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek, hem kapılar kapatıldı, hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı.

Yaşamını, harcamalarını, kredi ve taksitlerini döner sermaye gelirlerine göre ayarlayan sağlık çalışanları mağdur edildi ve yaşadığı sorunlar görmezden gelindi.

Buradan sesleniyoruz. Bir çalışanının evine haciz gelir ve geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok sayan ve bunlara kayıtsız kalanların olacaktır.

Yıllardan beri, bu sistem yanlış ve bu sistem yürümez diye haykırdık. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Sayın Bakan inadı bırak ve bir kez olsun sesimize kulak ver. Bu kokuşmuş ve tel tel dökülen ucube sistemi rafa kaldırın ve sağlık çalışanlarını memnun edecek, yeni bir döner sermaye sistemi inşa edin.

Döner sermaye sistemi çökerken, ne yazık ki; sistem sağlık çalışanlarını da girdabın içine aldı. Taleplerimiz görmezden gelindi ve sağlık çalışanları yok sayıldı. Bakanlık tarafından hiçbir çözüm üretilmedi ve pansuman dahi olamayacak küçük tedbirler, büyük lütufmuş gibi gösterildi.

Artık yeter! Bilesiniz ki; bıçak kemiğe dayandı. Unutmayınız ki; Güneş balçıkla sıvanmaz. Sayın Bakan; Bir kez olsun sağlık çalışanlarının yanında durun ve sağlık emekçilerinin de bakanı olun.

Bakanlık kırk yamalı bohçaya dönen bu ucube sistemi düzeltmek için, sivil toplum örgütlerinin sesine kulak vermeli ve gerekli yasal düzenlemeyi biran evvel yapmalıdır.

Bu yapılırken de sağlık çalışanı sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde olmalı ve emekliliğine de yansıyacak şekilde kurulmalıdır.

Şunu hiç kimse unutmasın ki; döner sermaye sağlık çalışanlarının anasının ak sütü kadar helaldir.

Buradan; kamu çalışanlarını “toplu sözleşme masasında” pazarlayan ve utanca kimse şahitlik etmesin diye de, toplu özleşme masasına sadece yetkili sendika otursun diyen malum sendikaya sesleniyorum.

Bugün memurlar yoksulluk sınırını altında maaş alıyorsa bunun vebali sizindir. 
Bugün memurlar geçim sıkıntısı yaşıyor ise bunun vebali sizindir.
Bugün memurlar hor ve hakir görülüyor ise bunun vebali sizindir.

Son olarak ta; bu sarı sendikaya destek veren kamu çalışanı arkadaşlarımıza sesleniyorum. Sizler bu sarı sendikaya destek verdiğiniz sürece, emin olun ki; çocuklarımıza ne iyi bir gelecek, ne de mutlu bir Türkiye bırakabileceğiz.

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak; Gaziantep Şubesi olarak;