Haberler

Eşi Özelde Çalışanlar İçin Mahkemeden Önemli Karar

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 9,772 defa okundu
Eşi Özelde Çalışanlar İçin Mahkemeden Önemli Karar
Mahkeme Eşi özelde çalışanların eş durumundan tayin hakkından yararlanmaları için atama talep edilen ilde 720 gün sigortalı çalışma şartı hakkında önemli bir karar verdi.

İstanbul’da görev yapan ebe bir üyemizin Bir bankada yönetici olarak görev yapan eşinin İstanbul’dan Manisa’ya tayinin çıkması üzerine üyemiz eş durumundan tayin talebinde bulunmuştu. Bakanlık ise başvuruyu kamu görevlisi olmayan eşin yayına tayin olabilmek için tayin istenen yerde 720 günlük sigorta şartı arandığı ve bu kritere uyulmadığından tayin talebini reddetmişti. 
Red talebi üzerine açılan davayı görüşen İstanbul 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda yönetmelikteki hükmün 15 yıldır aynı bankada çalışan birinin başka bir şubeye atanması  ile ilgili durumu tam karşılamadığına dikkat çekildi. Bu hususla ilgili yönetmelikte ayrıca bir hüküm bulunmadığına da vurgu yapıldı.
Eş durumuna ilişkin ilişkin düzenlemelerin amacının aileyi parçalamaktan kurtarmak, ailenin huzuru ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılarından uzak bir biçimde kamu hizmetlerini etkin ve verimli bir biçimde sürdürmesi olduğuna vurgu yapılan mahkeme kararında idarenin verdiği red işleminin hukuka uygun olmadığına hükmedilerek yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.