Haberler

Engelli Vatandaşlarımızın Sorunlarına Çözüm Üretilmelidir.

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 735 defa okundu
Engelli Vatandaşlarımızın Sorunlarına Çözüm Üretilmelidir.
Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Toplumsal yaşamında işlerini kolaylaştırmak, çalışma hayatına ve sosyal yaşama onları adapte etmek hem devletimizin görevi hem de vatandaşlarımızın önemli bir sorumluluğudur.

Bu alanda beklenen ise devletimizin öncü olmasıdır. Engelli vatandaşlarımızın hak ettikleri hayat standartlarına kavuşturulmaları, sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birisidir.  

Burada da istihdam bu işin anahtarlarından biridir. Bu nedenle Kamuda engelli istihdamı özenle üstünde durulması gereken bir konudur. Devlet Personel Başkanlığı’nın verilerine göre kamuda Mart 2018 itibariyle 51 Bin 814 engelli arkadaşımız görev yapmaktadır.  

Fakat yüzde 3 çalıştırma kuralına göre çalıştırılması gereken engelli personel sayısı 61 Bin 728’dir yani 10 bin hala açık vardır. Bu açığın kapatılması zarurettir. Yüzde 3 çalıştırma kuralının daha da üstüne çıkılması ise sosyal devlet olmamızın ve özel sektöre örnek olmanın gerekliliğidir.  
Sadece istihdamda yeterli değildir. Bugün kamuda görev yapan onbinlerce engelli arkadaşımız özellikle çalışma ortamlarının fiziki şartlarının uygunsuzluğuna rağmen özverili bir şekilde hizmet üretmektedir. Hizmet üretirken karşılaştıkları sorunları çözüme kavuşturarak onların rahat etmesini sağlamak önemli bir hizmet olacaktır.

Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. 

Bu temenniler ile tüm engelli arkadaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyoruz. Kendilerine mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz. Kamuda görev yapan engelli arkadaşlarımız 3 Aralıkta Dünya Engelliler Gününde idari izinliler. Kendilerine çalışma hayatında kolaylıklar diliyor ve Türk Sağlık-Sen’in her zaman yanlarında olduklarını bilmelerini istiyoruz. 

Önder KAHVECİ
Genel Başkan