Haberler

Engelli İstihdamı ve Hizmetleri Konusunda Kamu Örnek Olmalı

/ Türk Sağlık Sen Yazdır
Bu haber 3,972 defa okundu
Engelli İstihdamı ve Hizmetleri Konusunda Kamu Örnek Olmalı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci şartların uygunsuzluğuna rağmen kamuda on binlerce engelli çalışanın fedakarca hizmet ürettiğini kaydederek “Sosyal yaşamda ve çalışma hayatında engellilere gerekli kolaylıkların sağlanması, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşturulmaları, sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birisidir. Bugün kamuda görev yapan onbinlerce engelli arkadaşımız özellikle çalışma ortamlarının fiziki şartlarının uygunsuzluğuna rağmen özverili bir şekilde hizmet üretmektedir. Hizmet üretirken karşılaştıkları sorunları çözüme kavuşturarak onların rahat etmesini sağlamak, bazı mali ve özlük hakları konusunda bekledikleri iyileştirmeleri karşılamakta sosyal devletin yerine getirmesi gereken önemli bir hizmettir.” dedi

Engelli çalışanlara hizmet konusunda kamunun örnek olması gerektiğine dikkat çeken  Genel Başkan Kahveci,   Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kamu kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektöre örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Engelli arkadaşlarımızın beklentisi budur.  Yoksa Engelliler haftasında, dünya engelliler gününde  1 gün idari izin vererek onları mutlu etmiş olmazsınız. Kalan 364 günleri için neler yapabilirizin derdinde olursanız onları gerçek anlamda mutlu etmiş olursunuz' dedi.

Kamuda Hala 13 Bin 441 Engelli Kadrosu Boş

Kamuda engelli kadrolarında hala boşluk olduğuna dikkat çeken Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Eylül 2017 itibariyle kamuda yüzde 3’lük zorunlu istihdam kuralına göre olması gereken engelli memur kontenjanı sayısı 62 bin 244’dür.   Kamuda görev yapan engelli memur sayısı ise 49.873’dür.  Hala 13 Bin 441 engelli kadrosu boştur.

        Kamu kurumları zorunluluk olan yüzde 3 engelli personel istihdamını bir an önce gerçekleştirmeli ve bunun daha da üstünde istihdam sağlamalıdır. Kamu kurumlarında fiziki çalışma koşulları, engelli kamu çalışanlarının hem hizmet vermesi hem de engelli vatandaşlarımızın hizmet alması için düzenlenmelidir. Onlara kolaylık sağlanmalıdır. Beklentimiz çalışma ve sosyal hayatında karşılaştığımız sorunların çözülmesi ve engellerin kaldırılmasıdır. Bunda da örnek olacak devlettir, kamudur. Umarızki bu yönde adımlar atılır.