Enflasyon Rakamları Ortadayken Yüzde 7.5 Zam Neyin Nesidir?

Enflasyon Rakamları Ortadayken Yüzde 7.5 Zam Neyin Nesidir?
Genel Başkanımız Önder Kahveci Bengü Türk TV’de yayınlanan Gökhan Altunkaş’ın sunduğu söz hakkı programına katılarak kamu çalışanları açısından 2017 yılını değerlendirdi,2018 yılı beklentilerini anlattı.

Genel Başkanımız memura yapılan yüzde 7.5 zammın hiçbir zam ve artışla uyuşmadığına dikkat çekerek enflasyon kadar zamma mahkum edildiğine dikkat çekerek “Bir toplu sözleşme imzalandı ve memura yüzde 7.5 zamma evet denildi.  Bakınız Türk-İş ise kamu işçileri için yüzde 12,5 zam aldı. Memurlar için bu esas alınmalıydı. Bunun altında bir ücret verilmemeliydi. Merkez Bankası bile hedef enflasyonu yüksek açıklarken memur-sen niçin evet demiştir. Siz hedef enflasyonun bile altında bir rakama imza atıyorsunuz, şerh koysaydınız, hakem heyetine gitseydiniz. Bakınız Asgari ücrette Türk iş yüzde 14’lük artışa şerh koydu.  Bunu bile yapmadılar.' dedi.

Hükümet Beceriksiz Sendikayı Buldu Memura İnsafsız Davranıyor

2018 yılında devletin kendi alacakları için yüzde 14 Zam yaptığını hatırlatan Kahveci “2018 yılına girdik. Devlet yeniden değerlendirme oranı olarak MTV’den, kimlik ücretine kadar hepsi yüzde 14 artış yaptı. Devlet alacaklarına uygulamış olduğu artışı niçin kamu çalışanlarına zam olarak vermiyor.. Niçin yüzde 7.5 zam veriyor. Hükümet insafsız davranıyor. Tamam sendika beceriksizde. Buldunuz bir beceriksiz sendikayı yüklenmeyin bu kadar memura. Yaşadığımız gerçekleri göz ardı etmeyin. Kamu çalışanlarına vereceğiniz ücret ekonomiyi canlandıracaktır. “ dedi.

Memurun enflasyon kadar zamma mahkum edildiğine dikkat çekerek kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: “ Enflasyon kadar zam sıfır zamdır ve doğru bir yöntem değildir.  Kamu çalışanları sürekli olarak enflasyon kadar maaş artışını mı konuşacaklar, buna mı mahkum olacaklardır. Kamu çalışanları buna mı layıktır. Çalışanların enflasyon rakamları çok yüksektir. Bizim muhatap olduğumuz hizmetler ya da ürünlerin tamamı enflasyon sepetindekilerin tamamı değil. Kamu çalışanları en çok parayı kira ve gıdaya harcıyor. Bunun üstüne eğitim ve ulaşım giderlerini koyuyorsunuz bu rakamlar ortada iken yüzde 7.5 zam neyin nesidir. Hakikaten anlamak mümkün değil. Birde defalarca söyledik  bu sıfır zamdır. Türkiye’nin büyümesi yüzde 11.1 oldu. Çalışanlar niçin bundan pay almıyor. Her geçen ün çalışanın cebinden daha fazla para çıkıyor.