Haberler

Düşüre, Düşüre Yok Edecekler

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 10,648 defa okundu
Düşüre, Düşüre Yok Edecekler
Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK; Ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte bir değişiklik yapılmıştır.

Söz konusu düzenleme sağlık tesisi bazında % 50 oranından daha düşük bir oran belirleme yetkisi bakanlığı tanınmıştır. Mevcut düzende hastanenin gelirinden hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarılmakta, kalan miktarın yüzde 50’si alınarak bu bu miktar sağlık tesisi katsayısı ile çarpılarak dağıtılabilir döner sermaye belirlenebilmekteydi. Şimdi ise yapılan değişiklikle %50 oranı dana düşük olarak belirlenebilecektir. Bu da dağıtılabilir döner sermayenin düşmesi, çalışanların gelirlerinin azalması anlamına gelecektir.

Anlaşılan toplu sözleşmede yetkili sendika tarafından masada unutulan döner sermayeleri hükümet unutmamış ve daha da düşürmek için yeni bir uygulamaya geçmiştir. Çalışanların memnuniyetlerinin arttırılacağı bizzat Sayın Sağlık Bakanımız tarafından ilan edilmişken böyle bir düzenlemenin niçin yapıldığı doğrusu anlamakta zorlanıyoruz.

Sağlık çalışanları neredeyse sabite mahkûm edilen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle sürekli gelir kaybı yaşamaktadırlar. Bu artık katlanılmaz bir hal almasına rağmen ısrarla döner sermayeleri düzenlemelerle ve çeşitli uygulamalarla düşüre, düşüre yok edilme çabasına girildiğini de görmekteyiz.

İş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı ve dolayısıyla hem gelirin ve hem çalışanın sunduğu katkının yükseldiği bir durumda iş çalışanın alacağı döner sermayeye gelince istikrarlı bir düşüşün olması kabul edilemezdir.

Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine çalışanların haklarının yok edilmesi karşısında duracağız. Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza göstermeyeceğiz. 
Çalışanın emeğinin elinden almaya yönelik düzenlemenin iptali için mücadele edeceğiz. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak ta sendikamız tarafından hukuki değerlendirme yapılarak dava açılacaktır.

Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı’na açık çağrıda bulunuyor; İster adına ikinci faz, İster yeni dönem, isterseniz eskiye dönüş deyin adına her ne derseniz deyin ama artık sağlık çalışanlarının sesine kulak verin. Taleplerini yerine getirin ve yeni mağduriyetlere yol açmayın. Çalışanların memnuniyetini artıran düzenlemeler imza atın.

Saygılarımla..

Kemal KAZAK
Türk Sağlık-Sen 
Gaziantep Şube Başkanı


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK; Ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi: Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK; Ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi: Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal KAZAK; Ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında bir basın açıklaması düzenledi. KAZAK şu ifadelere yer verdi: