Haberler

DÖNER SERMAYE VE HEKİM SIKINTISINI DEĞERLENDİRDİK

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 281 defa okundu
DÖNER SERMAYE VE HEKİM SIKINTISINI DEĞERLENDİRDİK
Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi olarak; Yerel Sabah Gazetesinden Hüseyin KARATAŞ'a açıklamalarda bulunduk.

Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, performansa dayalı döner sermaye ve Gaziantep’teki hekim açığı konusunda çarpıcı analizler yaptı. Döner sermaye sisteminin kaldırılması talebinde bulunan Başkan Kazak, Gaziantep’te Çocuk Cerrahisi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı gibi branşlarda hekim açığının devam ettiğine dikkat çekerken, “Kardiyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pediatri ve cerrahi branşlar tercih edilmez hale geldi. Sorunlar çözülmediği sürece ilerleyen zamanlarda hem Türkiye’de hem de Gaziantep’te hekim açığının artmasından endişe ediyoruz” dedi. Hekimler kamuda sağlık hizmeti vermekten kaçar hale geldi

“Hekimler kamuda sağlık hizmeti vermekten kaçar hale geldi” diyen Kazak, “Hekimlerin iş yükü çok ciddi arttı, ancak emeğinin karşılığını alamıyor. Dolayısıyla hekimler kamu kurumları yerine özel hastaneleri tercih etmeye başladılar. Ayrıca Suriyeliler nedeniyle iş yükü artan hekimler şehirde durmak istemiyor. Onun için Sağlık Bakanlığı diğer bakanlıklar şehrimize personel tayin ederken, Suriyeli nüfusu da göz önüne almalılar” ifadelerini kullandı. 

Döner sermaye sistemindeki sıkıntı had safhada
Döner sermaye sistemini “40 yamalı bohçaya” benzeten Kazak, performansa dayalı döner sermaye sistemindeki sıkıntıların had safhaya ulaştığını söyledi. Kazak, “Döner sermaye sistemi her geçen gün kötüye giriyor ve çalışanları mağdur ediyor. Gaziantep’te Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde performansa dayalı döner sermaye sıkıntısı nedeniyle bıçak kemiğe dayandı. Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce performansa dayalı döner sermaye sisteminden vazgeçmesini istiyoruz. Sağlık Bakanı Türkiye’nin Cumhuriyeti bakanı olduğu kadar çalışanında bakanı olduğunu unutmamalı” uyarısında bulundu. 

Sorunları çözebilmenin yolun ortak akıldan geçiyor
Sorunları çözebilmenin yolunun “Ortak akıldan” geçtiğini hatırlatan Başkan Kazak, “Ben yaptım oldu mantığı ile hareket edildiği sürece bu sorunları çözmemiz ve bir arpa boyu yol almamız mümkün değil. Uygulamalar devam ettiği sürece çalışanların huzuru bozulacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı çalışmaya uzmanların yanı sıra STK, dernek ve odaların da katılması gerekiyor. Eğer ortak akılla bu sorunlar çözüme kavuşturulmazsa önümüzdeki süreç daha da sıkıntılı geçecek” değerlendirmesinde bulundu.