Haberler

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

/ Hatay Yazdır
Bu haber 28,358 defa okundu
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda Laik, Demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin 92 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik bir Cumhuriyet, çağdaş bir ülkedir.

Türkiye Cumhuriyeti Laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılâplarını koruyup, kollamak olmalıdır.

Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği, “Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama' hedefine O’nun belirttiği gibi, “Bilim ve teknolojinin yol göstericiliğinde' ulaşacağımıza Türk öğretmenleri ve yetiştirdiğimiz öğrenciler olarak inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin 92.Kuruluş yıldönümünü kutlar, Büyük Önder Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.  

Hepinizi cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

Hayrettin ŞAHİN

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı