Aşı Takibinde ASM Çalışanlarının Mağdur Edilmemesi İçin Başvurduk

Aşı Takibinde ASM Çalışanlarının Mağdur Edilmemesi İçin Başvurduk
Sağlık Bakanlığı Bebeklerin aşılanması için ASM vermiş olduğu aşıları Kamu dışı çalışan hekimlere ve özel hastanelere de ücretsiz olarak vermektedir. Özellikle Özel hastanelerde bu aşılar yapılmaktadır.

Fakat ne yazık ki aşıyı yapanın farklı olduğu, sorumluluğun ise farklı kişilerde olduğu bir tuhaf durum yaşandığına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Aşıyı yapanda bir sorumluluk olmaması nedeniyle aşı takvimi yerine keyfiyete göre aşılar yapılabilmekte, Bakanlıkta bunun hesabını yapandan sormamakta Aile Hekimine ve ASM çalışanlarından performans kesintisi uygulayarak ceza kesilmektedir. Ortada yanlış işleyen bir sistem olduğu muhakkaktır. Buradaki sıkıntılı durumun çözülmesi yerine çalışanların itiraz ederek verilen cezanın iptali gibi bir yol izlenmesi de yanlıştır.” dedi.  
Konunun çözümü için Sağlık Bakanlığı’na başvurduklarını kaydeden Genel Başkan Önder Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü:  Sistemsel sorun çözülmeli bir yaptırım uygulanacaksa da özel hastanelere uygulanmalı veya bu konuda uyarılmalıdırlar. Çalışanlar her zaman bunlarla uğraşmak zorunda bırakılmamalıdırlar.  Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının her ay uğraşmak zorunda kaldıkları bu tür mağduriyetler sonlandırılmalıdır. Bu konuda mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu talebimizi içeren bir başvuruyu Sağlık Bakanlığı’na yaptık. ASM çalışanlarının bu sorununu bitirilmesini istedik. Umarız Bakanlık bu konuda bir an önce mevzuatta gerekli düzenlemeleri yapar” dedi.